İş

TÜRKONFED, Visa ve UNDP işbirliğiyle KOBİ’lere yönelik eğitim programı düzenlendi.

Türkiye Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Visa, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) katılımıyla 30 banka ve e-para kuruluşunun desteğiyle Diyarbakır’da “İşimi Yönetebiliyorum Eğitim Programı” düzenlendi.

Kentte bir otelde düzenlenen eğitim programında konuşan TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, kalkınmayı başaran ortak Türkiye hayaline giden yolun, bölgesel gelişmişlik farklılıklarını ortadan kaldırmak ve KOBİ’leri güçlendirmekten geçtiğine inandığını söyledi.

Ekonominin lokomotifi olan KOBİ’lerin sürdürülebilir kalkınma ve toplumsal refah için önemine dikkat çeken Sönmez, şunları kaydetti:

“Bugün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de tüm büyük şirketlerin, birçok girişimin, yeniliğin ve patentin arkasında, sınırlı imkanlarla ancak büyük vizyonlarla kurulmuş KOBİ’lerimiz var. Ülkemiz büyürken, KOBİ’lerimizin üretimi de büyüyor.” ve kalkınma çabaları, toplumsal refahı artırmaya ve istihdam yaratan nesiller oluşturmaya yöneliktir.Değer yaratma çabasının desteklenmesi, girişimciliğin teşvik edilmesi ve yol gösterici olunması gerekmektedir.”

Sönmez, “İşimi Yönetebiliyorum Programı” kapsamında verilen çevreci ve sürdürülebilir eğitim içerikleri ile KOBİ’lerin iş yapış şekillerini değiştirdiklerini belirtti.

Sönmez, “Yaptığımız sosyal etki analizi ile programa katılan KOBİ’lerin yüzde 66’sı cirolarını artırırken, sosyal medya ve dijital pazarlama aracı kullanımında yüzde 28, strateji ve iş geliştirme planı yapanlarda yüzde 35, Hedef koyan ve peşinden gidenlerde artış gördük.” ifadelerini kullandı.

Doğu Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) Başkanı Aziz Özkılıç, programlar kapsamında yaklaşık 4 bin KOBİ’ye ulaşıldığını belirtti.

Diyarbakır’ın da bu programlardan yararlandığını belirten Kılıç, “İhracat, e-ticaret ve dijitalleşme kıymetli. Dünya konjonktüründe klasik ticaretin sonu geldi. Bunu hep birlikte görüyoruz. Dünya artık avucumuzun içinde. Bu anlamda değerli bir proje.” söz konusu.

Konuşmaların ardından TÜRKONFED Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulu Üyesi Arda Batu programı katılımcılara tanıttı.

Etkinlikte akademisyenler ve iş dünyasından profesyoneller, “işletmelerin temel faaliyet döngüsü ve finansmana erişim”, “işletmelerde dayanıklılık”, “işletmelerin afetlere ve risklere karşı hazırlanması”, “uluslararası ticaret ve e-ihracat” ve “dijital pazarlama”. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu