Haber

Miçotakis’in Erdoğan’ı tehlikeye atma planı deşifre oldu! Deniz yetkilerini 12 mile çıkaracaklar.

Yunanistan ‘nin en çok okunan gazetelerinden Ta Nea, Atina hükümetinin Ankara’yı kızdıracak bir saldırı hazırlığında olduğunu yazdı. Gazete, gelecek yılki seçimler öncesinde YunanistanGirit’in deniz yetki alanlarını bazı yönlerden 12 mile kadar genişletmeye hazırlandığını yazdı.

MİÇOTAKİS BU ÇATIŞI ONAYLADI

Gazetede yer alan haberde, Atina’nın Türk yetkililerle anlaşmazlığa düşmesi için adanın doğusundan değil, adanın güneyinden ve batısından genişleme yapılacağı belirtildi. Planın Dışişleri Bakanlığı’nın “çekmecesinden” çıktığı belirtilirken, gelecek yıl yapılacak seçimlerde yeniden koltuğa oturmayı planlayan Başbakan Kiriakos Miçotakis’in de bu hamleye onay verdiği belirtildi.

DENİZ YETKİ ALANLARINI 12 MİLE UZATMA PLANI

Yunan basını, hem Miçotakis’in hem de Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Girit’teki deniz yetki alanlarının 12 mile çıkarılmasının sinyalini verdiğini hatırlatarak, “Ülke çıkarlarına hizmet edecekse yapmaya hazırız” dedi.

ABD’Yİ DESTEKLEDİĞİNİ SÖYLEDİ

Dışişleri Bakanlığı kaynakları Ta Nea’ya bu planın gelecek yıl Mart ayında uygulanabileceğini söyledi. Öte yandan haberlerde ABD’nin de bu plana destek verdiği iddia edildi. Yazıda, “ABD, Doğu Akdeniz’deki enerji sektörüne de fayda sağlayacak ve Balkanlar’dan Ortadoğu’ya kadar sorunların çözümü ve istikrara kavuşmasını destekleyecektir.” ABD merkezli ExxonMobil’in bölgede incelemelerinin devam ettiği ve Girit’in güneyden ve batıdan genişlemesi ihtimaline karşı ABD’nin de bölgedeki durumla yakından ilgilendiği belirtildi. TürkiyeRahatsız edilmeyeceği de belirtildi.

STRATEJİK AVANTAJ SAĞLAYACAK

Öte yandan Ta Nea’da yer alan aynı haberde Yunanistan’ın Fransa’dan satın aldığı Rafale savaş uçakları gündeme geldi. Bazı kaynaklara göre Mart ayında Yunanistan için Rafale sayısında artış olacağı ve pilotların eğitimlerinin önümüzdeki yılın bahar aylarında tamamlanacağı bildirildi. Yazıda, “Bu, Atina’ya havada Türkiye karşısında stratejik bir avantaj sağlayacaktır” denildi.

Kaynak: Sözcü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu