Haber

Yunanistan’da tekne kazasında acı detay

İtalya’ya gitmek üzere Libya kıyıları açıklarında seyreden göçmenlerle dolu bir tekne Çarşamba günü Yunanistan’ın güneybatısındaki Pilos açıklarında battı. Şimdiye kadar 78 kişinin cenazesi denizden çıkarıldı, 104 kişi kurtarıldı. Yüzlerce insan kayıp.

Uçakta 100’ü çocuk olmak üzere 750 kişinin olabileceği bildirildi.

Afganistan, Pakistan, Suriye, Mısır ve Filistin’den gelen göçmenlerin çoğunun 20’li yaşlarında erkek olduğu düşünülüyor.

Felaketin ardından Yunanistan’da üç günlük yas ilan edildi. Yunan televizyonu, olayla ilgili olarak aralarında Mısırlıların da bulunduğu 9 kişinin “insan kaçakçılığı” suçlamasıyla gözaltına alındığını duyurdu.

TEKNEDE ÇOK SAYIDA KADIN VE ÇOCUK VARDI

Kurtarılarak Kalamata’ya götürülen göçmenlerin birden fazla kişi olduğu ancak yaralıları tedavi eden doktorların, göçmenlerin teknede çok sayıda kadın ve çocuk olduğunu söylediği bildirildi.

Kalamata Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Dr. Manolis Makaris, “Hayatta kalanlar bize teknenin alt kısmında çocuk ve kadınların olduğunu söylediler. Bir hastamız 100 kadar çocuk olduğunu, diğeri 50 civarında çocuk olduğunu söyledi. Gerçek sayıyı bilmiyorum ama çok sayıda olduğu açık.”

Dr Makaris, felakette ölü sayısının 600’e yakın olduğunu varsayıyor: “Gemide tam olarak 750 kişi vardı. Herkesin verdiği sayı bu.”

Yunan hükümet sözcüsü İlias Siakantaris, teknede kaç kişinin olduğunun bilinmediğini ancak insan kaçakçılarının “kontrolü sağlamak için göçmenleri teknelerde kilitli tuttuklarını bildiklerini” söyledi.

 

KAYNAK: BBC İNGİLİZCE

muradiye-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu