Yaşam

Kanada ‘Çocukların Ötenazi Hakkını’ Tanımaya Hazırlanıyor

Ötenazi tüm dünyada tartışmalı uygulamalardan biridir. Ama bazı ülkelerde ciddi şekilde hasta olan, büyük acı çeken ve iyileşme şansı olmayanlara.‘Hekim gözetiminde ölüm’ seçeneği sunuluyor.

Kanada da bu uygulamaya izin veren ülkelerden biri ve 2016 yılından itibaren ülkede 18 yaş üstü bireylere sağlıkları dikkate alınarak ötenazi seçeneği sunuluyor. Kanada Parlamentosu’na sunulan yeni bir rapor Ötenazi için yaş sınırını 18’den ‘yaşı büyük çocuklara’ düşürmekötenazinin teklif edilmesini “öneriyor”.

Yaşın 14’e düşürülmesi talep ediliyor;

Kanada ve bazı ABD eyaletlerinde 18 yaşında olmamasına rağmenBireylerin bazı kararları ebeveynlerine ihtiyaç duymadan verebileceklerini ifade eden bir kavram vardır; reşit olmayan çocuk . Kanada Parlamentosu Tıbbi Destekli Ölüm Özel Komitesi tarafından hazırlanan yeni raporda da bu kavramdan yola çıkılarak ‘yaşı büyük çocukların da ötenazi hakkına sahip olması gerektiği’ belirtiliyor.

Komisyonun bu raporu 150 uzmanın görüşlerini alarak hazırladığı belirtilirken, bazı uzmanlar ötenazi seçeneklerini değerlendirmeden önce, bazı sağlık sorunlarının çözülmesi gerektiğini belirtmektedir.

Dünyada çocuklara ötenazi hakkı tanıyan sadece iki ülke var; Belçika ve Hollanda. Hollanda’da 1 2 ila 16 yaş arası çocukların ötenazi hakkı 16-18 yaş ortası çocuklar ailelerinden izin almaları gerekirken ailelerine başvurmak zorundadır. Ancak ailenin ötenaziyi durdurmak için yasal bir yetkisi yoktur. Belçika’da karar verme kapasitesine sahip tüm çocukların ötenazi hakkı vardır.

Ötenazi sunan ülkeler Belçika, Kanada, Kolombiya, Lüksemburg, Hollanda, Yeni Zelanda, İspanya ve Avustralya’nın bazı eyaletleridir.

yesilli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu