Ekonomi

İngiliz ekonomisi Nisan’da hizmet sektörünün katkısıyla büyüdü

İngiltere ekonomisi, hizmetler bölümünün katkısıyla Nisan ayında yüzde 0,2, son üç ayda ise yüzde 0,1 büyüdü.

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi’ne (ONS) göre, Nisan ayında büyümenin itici gücü hizmet sektörü oldu. Hizmet branşı, Mart ayındaki yüzde 0,5’lik daralmanın ardından Nisan’da yüzde 0,3 büyüdü.

Tüketici hizmetlerinde üretim, Mart ayındaki yüzde 0,8’lik düşüşün ardından Nisan ayında yüzde 1 arttı.

İngiltere’de imalat ve inşaat şubeleri Nisan ayında sırasıyla yüzde 0,3 ve yüzde 0,6 daraldı. Söz konusu fasıllar Mart ayında sırasıyla yüzde 0,7 ve yüzde 0,2 büyümüştü.

Böylece İngiltere ekonomisi nisan ayında yüzde 0,2 büyürken, son üç ayda bu oran yüzde 0,1 olarak kayıtlara geçti. Mart ayında ekonomi aylık bazda yüzde 0,3 küçüldü.

ONS Ekonomik İstatistik Müdürü Darren Morgan, bilgilere ilişkin yaptığı değerlendirmede, Mart ayında yaşanan daralmanın ardından hizmetler bölümündeki büyüme, araç satışlarındaki artış ve eğitim bölümündeki grevlerde kısmi yavaşlama ile ekonominin toparlandığını kaydetti.

Bu iyileşmelerin sağlık, bilgisayar imalatı, ilaç sanayi, inşaat ve emlak sektörlerindeki zayıf performansın etkisiyle dengelendiğini belirten Morgan, “Son 3 ayda ekonomi ağırlıklı olarak sanayileşme nedeniyle sınırlı bir büyüme kaydetti. Bu dönemde hizmet sektörü, kısmen grevlerin de etkisiyle büyümeyi yavaşlattı.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu