Haber

Uluslararası Keşmir Konferansı İstanbul’da düzenlendi

Hindistan yönetimindeki Jammu Keşmir bölgesinin özel statüsünün kaldırılması kararının 4. yıl dönümü münasebetiyle İstanbul’da “Uluslararası Keşmir Konferansı” düzenlendi.

Eyüpsultan’daki Bahariye Mevlevihanesi’nde düzenlenen konferansta Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Yusuf Cüneyd, AK Parti İstanbul Milletvekili Tuğba Işık Ercan, Refah Partisi İstanbul Milletvekili Doğan Bekin, Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Kaya, Azad Jammu Keşmir Meclis Başkanı Latif Ekber, Tahreek- Fahim e-Keşmir hareketinin Birleşik Krallık Başkanı Kayani, Keşmirli siyasi liderler Abdur Rashid Turabi, Mehmood Ahmed Saghar, Altaf Ahmed Bhat ve Mubeen Shah, Kuveyt Ulusal Meclis Milletvekili Mohammad Almutairi, Kuveyt Barosu avukatları Mejbel Alshukira ve Dalal Alajmi konuştu.

Hindistan yönetimindeki Jammu ve Keşmir konulu konferansa konuşmacıların yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan konferans, sorunun dünü ve bugünü ile ilgili görsellerin sergilenmesiyle devam etti.

Konferansta konuşan Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Cüneyd, 5 Ağustos 2019’da Hindistan’ın Cammu ve Keşmir’deki işgalini sürdürmeye yönelik yasa dışı eylemlerde bulunduğunu ve o zamandan bu yana korkunç insan hakları ihlalleri işlediğini söyledi.

Cüneyd, bölgedeki uygulamalara karşı seslerini yükselten insan hakları savunucularının susturulduğunu belirterek, Cammu ve Keşmir’de mülklerin tahrip edilmesi, dini özgürlüklerin kısıtlanması, Müslümanların durumu gibi çok sayıda insan hakları ihlalinin yaşandığını söyledi. kadınlar.

“Hindistan’ın saklayacak bir şeyi yoksa neden bağımsız Birleşmiş Milletler (BM) yetkililerinin Jammu ve Keşmir’i ziyaret etmesine izin vermiyor?” dedi Cüneyd. ve “Hindistan, Keşmirlilere karşı yanlış bir şey yapmadığını düşünüyorsa, BM sponsorluğunda bir halk oylamasından neden kaçınıyor?” soruları yöneltti.

AK Parti’den Ercan, Keşmir meselesinin bölgesel olarak değil, Güney Asya’da ve tüm dünyada istikrar ve barışı engelleyen karmaşık sorunlardan biri olduğuna değindi.

Ercan, “Karşılıklı çatışmanın aşılması ve kalıcı barışın önünün açılması için tüm taraflar arasında canlı ve yapıcı bir diyalog hayati önem taşıyor. Keşmir sorununun adil çözümü, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına uyulmasını gerektiriyor ( BM Güvenlik Konseyi) ve en önemlisi, Keşmir halkının meşru özlemlerinin samimi bir şekilde anlaşılması biraz düşünmeyi gerektirir.” dedi.

Kuveytli avukat Dalal Alajmi, Hindistan yönetimindeki Jammu ve Keşmir’de kadınlara yönelik insan hakları ihlallerine dikkat çekti ve dünyanın bu ihlallere sessiz kaldığını belirtti.

Program, konferansı organize eden İngiltere Tahreek-e-Kashmir Lideri Fahim Kayani’nin konuşmacılara plaket takdim etmesiyle sona erdi.

Konferansta Cammu Keşmir sorununa ilişkin fotoğraflar da sergilendi.

Tarihi Keşmir sorunu

İngiltere, 1947’de sömürge olarak yönettiği Hindistan’dan çekildiğinde, o zamanlar bir beylik olan Keşmir, bağımsızlığını yeni kazanan Hindistan veya Pakistan ile birleşme seçeneğiyle karşı karşıya kaldı.

Nüfusunun yüzde 90’ı Müslüman olan Keşmir halkı 1947’de Pakistan’a katılmaktan yana tavır alsa da dönemin prensi Hindistan’la birleşme kararı aldı.

Müslüman Keşmir halkı karara karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan bölgeye asker gönderdiklerinde taraflar ilk kez 1947’de savaştı. İki ülke arasında 1965 ve 1999’da yine aynı nedenle savaş çıktı.

Savaşların ardından sağlanan geçici ateşkes sonucunda Keşmir’in yüzde 45’i Hindistan’ın, yüzde 35’i Pakistan’ın yönetiminde kaldı. Bölgenin doğusundaki yüzde 20’lik kısım ise komşu Çin’e verildi.

BM Güvenlik Konseyi, 1948’den beri aldığı kararlarla Keşmir’in silahsızlandırılmasını ve geleceğinin halk oylamasıyla belirlenmesini öngörüyor.

Hindistan yönetimi plebisite karşı çıkarken, Pakistan BMGK kararlarının uygulanmasını istiyor.

Öte yandan Hindistan, 5 Ağustos 2019’da Jammu Keşmir’in özel statüsünü kaldırarak bölgeyi doğrudan merkezi hükümete bağlı “Jammu Keşmir” ve “Ladakh” olmak üzere iki birlik bölgesine ayırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu