Sağlık

Önce ABD: Doğum sonrası depresyon ilacı için FDA onayı

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), 4 Ağustos Cuma günü doğum sonrası depresyon için geliştirilen bir ilaca ilk kez onay verdi. Sage Therapeutics ve Biogen firmaları tarafından üretilen ilacın “Zurzuvae” adıyla 2023 yılı bitmeden ABD’de piyasaya çıkması bekleniyor.

The Wall Street Journal’ın haberine göre en az iki hafta boyunca günde bir kez alınan ilacın yeni doğum yapmış kişilerde doğum sonrası depresyonun etkilerini “önemli ölçüde azalttığı” gözlemlendi. Gazetenin haberine göre, ilaç ‘depresyon semptomlarının hafiflemesini haftalar veya aylar yerine günler içinde sağlıyor’. Konuyla ilgili açıklama yapan her iki şirket de, “Zurzuvae’nin ABD Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi tarafından kontrollü madde olarak programlandıktan kısa bir süre sonra 2023’ün son çeyreğinde piyasaya sürülmesi bekleniyor. İşlemin 90 yıl içinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor. günler.”

8 ANNEDEN BİRİ DOĞUM SONRASI DEPRESYON YAŞIYOR

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sekiz yeni anneden birinin doğum sonrası depresyondan muzdarip olduğu tahmin edilmektedir. Araştırmacılar gerçek sayının daha yüksek olabileceğini ve vakaların yarısına teşhis konulmadığını söylüyor. CDC’ye göre, aşırı dozda uyuşturucu ve intihar, Amerika Birleşik Devletleri’nde anne ölümlerinin en yaygın iki nedenidir. Bu, ülkedeki gebeliğe bağlı ölümlerin yaklaşık olarak her dörtte birine karşılık gelmektedir.

Orta ila şiddetli depresyonu olan kadınlar üzerinde çalışılan ilaç, iki haftalık kullanımdan sonra belirtilen semptomlarda yüzde 55’lik bir azalmaya neden oldu. Deneylerdeki ‘plasebo etkisi’ yüzde 40’tı. İlacın en yaygın yan etkileri uyuşukluk, uyuşukluk ve baş dönmesi ve sedasyon (sakinlik) idi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu