Haber

Nijer’de cunta yönetimi yeni kabinesini açıkladı

Nijer’de 26 Temmuz’da iktidarı ele geçiren askeri cunta yeni kabinesini açıkladı. Cunta yönetimi, yeni hükümetin bakanları olacak 21 kişilik listeyi televizyondan açıkladı. Hükümette askerler kadar sivil isimler de var.

Ali Lamine Zeine Mahamane geçtiğimiz günlerde Nijer’de başbakan olarak atandı. Ülkesinde tanınmış bir ekonomist olan 58 yaşındaki Zeine, 2002’den 2010’a kadar Maliye Bakanı olarak görev yaptı. Zeine en son Afrika Kalkınma Bankası’nın Çad temsilcisi olarak görev yaptı.

BÜYÜKELÇİNİN OĞLU TUTUKLANDI

Öte yandan Nijer’deki darbe yönetimini tanımadığını açıklayan Nijer’in Paris Büyükelçisi Aichatou Boulama Kane’in oğlunun cunta tarafından tutuklandığı bildirildi. Yerel basında çıkan haberlere göre, Büyükelçi Kane’in oğlu Nijer Posta Hizmetleri Genel Müdürü Idrissa Kane, yolsuzluk ve kamu fonlarını zimmete geçirmek suçlamalarıyla tutuklandı. Tutuklamanın Kane’in annesinin darbe karşıtı açıklamalarıyla ilgili olup olmadığı bilinmiyor.

Ulusal İç Savunma Kurulu (CNSP) 3 Ağustos’ta Nijer’in Abuja, Paris, Lome ve Washington Büyükelçilerinin görevden alındığını duyurdu. Bunun üzerine Paris Büyükelçisi Kane, cuntanın kararını tanımadığını ve görevine devam edeceğini açıkladı.

LİBYA’DAN ‘ECOWAS’ AÇIKLAMASI

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Abdülhamid Dibeybe, ülkesinin Nijer’deki gelişmeler konusunda Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ve Afrika Birliği ile uyumlu bir tutum sergilediğini belirtti. UMH’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Dibeybe Nijer’in Trablus Büyükelçisi Isiad Ag Kato ile bir araya geldi. İstikrarın korunması gerektiğini ifade eden Dibeybe, “Libya, Nijer’deki gelişmeler konusunda ECOWAS ve Afrika Birliği ile uyumlu bir tutum sergiliyor.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu