Ekonomi

Memur ve emekli zamları belli oldu

TÜİK ekim ayı enflasyon verilerini açıklarken, memur ve emeklilerin alacağı zamlar da netleşmeye başladı.

Enflasyon aralık ayına göre yüzde 55, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 61,36, on iki aylık ortalamalara göre ise yüzde 54,26 oldu.

Emekli işçiler ve memurlar zamlarını altı aylık enflasyon bilgilerine göre alıyor.

Emekli işçiler haziran ayında enflasyona göre yüzde 19,77 oranında artış aldı.

Temmuz, ağustos, eylül ve ekim aylarında enflasyon yüzde 29,41 oldu. Bu durumda SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarının 4 aylık dönemdeki artış veya enflasyon farkı yüzde 29,41 oldu.

Temmuz ayında memur maaşlarına yüzde 17,55 + 8 bin 77 TL zam yapıldı. Temmuz ayında toplu sözleşme artışı yüzde 6 oldu. Yüzde 6’yı aşan enflasyon farkları maaş artışına yansıyacak. Buna göre memur maaşlarında dört aylık dönemde yüzde 22,08 enflasyon farkı oluştu.

Maaş ve fiyatlar ne kadar artacak?

2023 yılı toplu iş sözleşmesine göre memur ve emekli memurlara da ilk altı ayda yüzde 8 zam, ikinci altı ayda ise yüzde 6 zam ve enflasyon farkı verilecek.

Yıl sonu enflasyonunun Merkez Bankası’nın iddia ettiği gibi yüzde 65 olması durumunda, Ocak ayında SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına enflasyon farkı kadar yüzde 37,76 oranında zam yapılacak. Memur ve emekli memur maaşları yüzde 49,45 oranında artacak.

Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha önce yaptığı çeşitli açıklamalarda emekli maaşlarının daha da artırılması yönünde talimat verdiğini söylemişti. Emeklilere ek zam yapılmasına ilişkin kanun değişikliği yapılması halinde, refah artışı enflasyon farkı üzerinden yapılacak.

gemlik-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu