Ekonomi

Küresel merkez bankalarından fonlama koşullarında değişiklik

Fed ve diğer beş büyük merkez bankası, daha rahat piyasa koşulları göz önüne alındığında, yalnızca ABD doları fonlaması için haftalık ihalelerine geri döneceklerini söylediler.

Mart ayında ABD Federal Rezervi, Euro Bölgesi, Kanada, Japonya, İngiltere ve İsviçre muadilleri küresel finansal sisteme likidite sağlamak için günlük dolar provizyonu başlattı.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Dolarla fonlama koşullarındaki iyileşme ve son dolar likidite işlemlerine olan talebin düşük olması dikkate alınarak kurumlar ortaklaşa 7 günlük işlemlerin sıklığının günlükten haftalık olarak değiştirilmesine karar vermiştir. ”

Yeni düzenleme 1 Mayıs’ta yürürlüğe giriyor.

“Bu merkez bankaları, piyasa koşullarının gerektirdiği şekilde ABD doları likidite arzını yeniden ayarlamaya hazır. Bu merkez bankalarının ortasındaki takas hatları, mevcut sabit tesislerdir ve küresel fonlama piyasalarındaki baskıları hafifletmek için değerli bir likidite güçlendirme sistemi işlevi görerek hem yurt içinde hem de yurt içinde bu tür baskıları azaltır.” Hanehalkı ve işletmelerin hem yurtiçinde hem de yurtdışında kredi arzı üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı olur.

mihaliccikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu