Haber

Kılıçdaroğlu oylama sonucuna kızdı: Bu erdemli değil

ANKARA – CHP’de yaşanan ‘değişim’ tartışmalarının ardından, belediye başkanları ve Parti Meclisi’nde gözlerin çevrildiği toplantılar tamamlandı. CHP kurmayları arasında tansiyonun yükseldiği Parti Meclisi’nde görevden alınan il ve ilçe başkanları için yapılan kritik oylamanın ardından tartışma devam etti.

Başbakanlıkta “değişim” isteyen 60 kişinin yükünü ölçmek için kritik olan ihraç oyu sonucunda Muş İl Başkanı İsmail Adanur’un itirazına 31 kabul 30 ret, Ağrı İl Başkanı Nihat Aslan’ın itirazına 30 kabul 31 ret, Mardin İl Başkanı Mehmet Kılınçaslan’ın itirazına 31 kabul, Kayseri Vilayeti Reisi Mehmet Kılınçaslan’ın itirazına 28 ret oy verildi. iyon 31 kabul, 28 ret 2 . Beykoz İlçe Başkanı Aydındüz’ün itirazı için yapılan oylama 26 oyla 35 ret oyu ile sonuçlandı.

KILIÇDAROĞLU: HAYATİ DEĞİL

Alınan bilgiye göre CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, oylama sonucuna tepki gösterdi. İl ve ilçe başkanlarının görevden alınma ilişkilerinin açıklandığını belirten CHP lideri, “Gerekçelerinin açıklanmasına rağmen bu şekilde nasıl oy kullanabiliyorsunuz? Bu erdemli bir davranış değil” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun özellikle Mardin İl Başkanı Mehmet Kılınçaslan’ın oyuna tepki göstererek, “Hırsızı koruyorsanız buraya bir şey getirmem” dediği öğrenildi.

‘GRUP BAŞKAN YARDIMCISI BAŞKANDAN NASIL TALİMATI ALIR?’

Tartışmaların ardından Parti Meclisi üyelerinden birinin toplantıyı terk ettiği öğrenilirken, Kılıçdaroğlu’nun tepki gösterdiği bir diğer konu da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile CHP kurmaylarının düzenlediği ‘zoom’ toplantısı oldu. Zoom toplantısının “etik dışı” olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, CHP Küme Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın’ın İmamoğlu’ndan talimat aldığını belirterek, “Belediye başkanı toplantısında grup başkan yardımcısı nasıl talimat alır?” söz konusu.

ZAFER PARTİSİ İLE PROTOKOL

CHP’nin Başbakan toplantısında ele alınan bir diğer konu da Kılıçdaroğlu ve Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile 28 Mayıs seçimleri öncesi imzalanan protokol oldu. Özdağ’ın seçim kazanılırsa 3 bakanlık verileceği açıklamasının gündeme geldiği toplantıda Kılıçdaroğlu, “Bundan sonra o günü değerlendirmek doğru değil, o günün şartlarına göre bakmak lazım. Protokol ittifak değil, CHP ile Zafer Partisi arasında bir protokoldür.

Özel’in istifası istendi

Edinilen bilgiye göre, İmamoğlu’nun CHP Başbakanlık’taki zoom toplantısına katılan CHP Küme Lideri Özgür Özel’in istifa talebi de gündeme geldi. CHP Milletvekilleri Ali Öztunç ve Gürsel Erol, Özel’in istifa etmesi gerektiğini söyledi.

TORUN’DAN KILIÇDAROĞLU’YA: YOLU AÇMALISINIZ

Toplantıda söz alan isimler arasında CHP Başbakan Üyesi ve Ordu Milletvekili Seyit Torun da yer aldı. Geçmişte Kılıçdaroğlu’nun A Takımı’nda yer alan Torun’un, tartışmalı süreçte partisinin ağır yaralandığını, teşkilatta ve seçmende derin bir motivasyon eksikliği olduğunu söylediği öğrenildi. Torun’un Kılıçdaroğlu’na, “Ortak akıl ve uzlaşma ortamı oluşturmalıyız. Bir an önce kurultay için net bir takvim oluşturmalıyız. Kafamızda soru işareti kalmasın. Partililere ve seçmene güven verecek kararlar almalıyız” şeklinde davette bulunduğu öğrenildi.

karesi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu