Haber

İŞKUR’U ZARARA UĞRATANLARA 10 İLDE OPERASYON: 35 ŞÜPHELİ YAKALANDI- 2

İŞKUR’da ihale yoluyla düzenledikleri meslek edindirme ve iş başı eğitim programlarında usülsüzlük yaparak kurumu 2014-2018 yılları arasında 20 milyon TL zarar uğrattıkları ortaya çıkan 21’i İŞKUR çalışanı toplam 58 kuşkulu hakkında gözaltı kararı verildi. 10 vilayette düzenlenen operasyonda 35 kuşkulu yakalandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Cürümler Ofisi tarafından yapılan soruşturma kapsamında, yapılan ihbarlar sonucu İŞKUR Genel Müdürlüğünde çalışan memurların ihale yoluyla düzenledikleri meslek edindirme ve iş başı eğitim programlarında usülsüzlükler yaparak geçersiz dokümanlarla kursa katılmayan bireylere ödemeler yapılmasını sağladıkları ve bu formda 2014- 2018 yılları ortası 20 milyon TL kurumun ziyana uğratıldığı belirlendi.

RÜŞVET DE VAR

Bu tarafta kurum müfettişinin de incelemesi sonucu raporun düzenlendiği, yeniden düzenlenen raporda ihalelerdeki usülsüzlüklerle ihaleye fesat karıştırma kabahatlerinin da işlendiği tespit edildi. Bağlantının dinlenmesi sonrası bir kısım şüpheliler tarafından rüşvet alındığı da tape kayıtlarıyla belgelendi. Şahit ve şikayetçi beyanları, müfettiş raporları, kriminal inceleme raporları, yapılan tespitler ve elde edilen kanıtlar doğrultusunda organize formda hareket eden şüphelilerin “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve örgüte üye olma”, “Nitelikli dolandırıcılık”, “Resmi belgede sahtecilik”, “Rüşvet”, “İhaleye fesat karıştırma” kabahatlerini işledikleri tespit edildi.

24 FARKLI SUÇA KARIŞTILAR 24 farklı suça karışan 21′ i İŞKUR personeli, 17’si şirket/firma yetkilisi, 13’ü sahte kursiyer, 7’si adapsız kursiyer ve kimlik temin eden toplam 58 kuşkulu hakkında gözaltı kararı verildi.  10 vilayette düzenlenen eşzamanlı operasyonlarda 35 kuşkulu yakalandı. Öbür şüphelilerin yakalama çalışmaları devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu