Ekonomi

FED’in faiz kararı sonrası yeni beklentiler! “Bu yıl altın yılı olacak”

  • Haber7 

Amerikan Merkez Bankası (Fed) politika faizini piyasa beklentileri doğrultusunda sabit bıraktı. Karar metninde Fed yetkililerinin enflasyonda beklenen gelişmelerin gerçekleşmediğine yönelik mesajları dikkat çekti. Fed karar metninde bilanço küçültme hızını düşürdüğünü de bildirdi.

Kararın ardından Fed Başkanı Jerome Powell’ın verdiği mesajlar endişe edilen kadar şahin olmadı. Powell Fed’in bir sonraki hamlesi olarak faiz artışı olasılığını masadan kaldırırken, faiz indirim zamanlaması için verileri izleyeceklerini söyledi.

Fed kararı sonrası gözler altına çevrilmişti. ABD Merkez Bankası Fed faizi yüzde 5.50 seviyesinde sabit tutsa da aylık bilanço küçültme büyüklüğünü 60 milyar dolardan 25 milyar dolara düşürdü. Böylece parasal gevşeme yaşanması beklentileri artışa geçti. Bu gelişmeyle birlikte ons altın 2300 doların üstüne sıçrama gerçekleştirdi.

Faiz kararı sonrası Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Filiz Eryılmaz Haber7’ye özel açıklamalarda bulundu. Eryılmaz, “Bu yıl altın yılı olacak” dedi.

 

 

PİYASALARDA FED RÜZGARI

Kararın beklentiler doğrultusunda olduğunu ancak politika metninde şahin açıklamaların yer aldığını ifade eden Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, faiz indirimleri noktasının belirsiz olduğunu belirtti. ABD Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada şahin ifadelerin yanı sıra  piyasaların güvercin olarak nitelendirdiği ifadelerinde olduğunu söyleyen Eryılmaz, “Bilanço daraltım hızı yavaşlatıyor ifadesi önemli bir açıklamaydı. Piyasa bunu olumlu yorumladı. Ancak piyasa hiçbir zaman faiz indirimlerini fiyatlamamıştı dolayısıyla faiz artırımının olmayacak olmasının coşkulu kutlanması iyimser bir yaklaşımdı. Fakat toplantı bitiminde piyasa mesajı aldı” diye konuştu.

 

 

Küresel piyasaları değerlendiren Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, piyasaların Fed tarafından keskin bir dönüş beklemediklerini söyledi. Yabancı yatırımcının, ağırlıklı holding ve ulaştırma hissesi aldığını belirten Eryılmaz, yabancı alımlar noktasında bankalarda negatif bir havanın oluşabileceğini ifade etti. Filiz Eryılmaz, 2024’ün birinci çeyreğinde bankaların beklenti üstü geldiği senaryoda bankalarda güçlü bir seyrin izlenebileceği yönünde tahminlerde bulundu. Fed kaynaklı iç ve dış piyasada bozulma olmadığını belirten Eryılmaz, BIST’in kritik bir noktada olduğunu dile getirdi.

 

 

BORSA İSTANBUL 10 BİN PUANI GÖRDÜ! TARİHİ REKORUN DEVAMI GELECEK Mİ?

Borsa İstanbul’da 2013’ten beri 10 bin seviye direncinin denendiğini ama kırılamadığını belirten Eryılmaz, dolar direncinin yüksek olması sebebi ile 10 bin 700’lerin görülebileceğini ve bu seviyelerde bir dinlenmenin olabileceğini ifade etti. Standart&Poor’s’tan bir kademe not artışı beklendiğine işaret eden Eryılmaz, bunun piyasaya yansımasının olumlu olacağını, bir sürpriz gelişme olmadığı takdirde BIST’in yukarı yönde hareket edeceğini tahmin ettiklerini belirtti. Öne çıkan sektörlere ilişkin tahminlerde bulunan Eryılmaz, holding, ulaştırma, sigorta, banka ve sınai hisselerini yatırımcılara önerdi.

 

 

ALTIN FİYATLARINDA FED ETKİSİ!

Amerika’dan güçlü enflasyon verileri gelmesine rağmen altının savaş fiyatlamasından dolayı yükseldiğini belirten Filiz Eryılmaz, Ortadoğu’da gerilimin hafiflemesi ile altının savaş fiyatlamasından uzaklaşarak ABD ve dolar endeksiyle bağının kuvvetlendiğini söyledi. Enflasyonun çok güçlü geldiği noktalarda altının beklenen kadar düşmediğini ifade eden Eryılmaz, “Bu sene altın yılı olacak” dedi. Altının kademesinin yükseldiğini belirten Eryılmaz, en kötü senaryoda altının yatay konsolidasyonda seyredebileceği yönünde tahminlerde bulundu. Yatırımcılara tavsiyelerde bulunan Filiz Eryılmaz, orta ve uzun vadede geri çekilmelerin altında alım fırsatı olarak değerlendirilebileceğini belirtti. Eryılmaz, Fed’in sürpriz bir şekilde faiz indirimi gerçekleştirdiği senaryoda yılın son çeyreğinde altının güçlü bir çıkış yapabileceğini açıkladı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu