Sağlık

Bakan Koca: Kısa sürede çok sayıda ilaç piyasaya çıkacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla temin edilmesi zor ilaçlar ve sahte ilaç tezleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Koca, “Antibiyotikler ve çocuk şurupları başta olmak üzere eksikliği kısa sürede hissedilen çok sayıda ilaç piyasaya sürülecek” dedi.

‘ÜRETİM MİKTARINI ARTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Koca, sosyal medya hesabından şu açıklamaları yaptı: “Çocukluk çağı enfeksiyonlarında kullanılan ve temini zor olan şurup formunda 2022 yılı Aralık ayında 1,8 milyon kutu antibiyotik piyasaya sunulurken, bugün itibarıyla 3,1 milyon kutu. kutular 2023 Ocak ayında piyasaya arz edildi. Şubat ayında üretim ölçeğini daha da artırmaya çalışıyoruz.

Elde edilmesi zor olan bazı ilaçların üretimi arttırılmıştır. Şu anda dünyada mevsimsel hastalıklar ve hammadde üretimi nedeniyle talep artışı ile ilgili sorunlar var. Başta antibiyotikler ve çocuk şurupları olmak üzere birçok ilaç kısa sürede piyasaya sürülecek.

Az sayıda hastaya özel olarak getirilen, başka ülkelerde ruhsatlı, Türkiye’de ruhsatsız ilaçlar var. Bunlardan biri için ileri sürülen tezlerin gereklilikleri yapılmıştır. Kısa süre içerisinde tarafımızdan ruhsatlandırılmayan ilaçların ülkeye giriş yaptıklarında İlaç Takip Sistemi’ne kaydedilmesini sağlayacağız.

Her ilaç kutusunun, onu diğer kutulardan ayıran bir kimlik numarası vardır. Kutuyu üretimden reçete edildiği hastaya kadar takip ediyoruz. Eczane raflarında bulunan tüm ruhsatlı ilaçlar bu İlaç Takip Sistemi’ne kayıtlıdır. Eczaneden alınan ruhsatlı ilacın fabrikasyon olduğu söylenemez.” (HABER MERKEZİ)

oltu-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu