Yaşam

Zoom Görüşmelerinde Çirkin Göründüğünü Düşünmenin Gerçek Sebebini Açıklıyoruz!

Zoom’da derslere veya toplantılara katılırken hepimiz göründüğümüz gibi olmadığımızı, daha kötü göründüğümüzü düşünebiliriz. Bakalım nedeni ne?

Kaynak:https://www.dailymail.co.uk/health/ar…

Hepimiz bir Zoom toplantısının ortasındayız ve meslektaşlarımızın söylediklerine odaklanmak yerine ekranın köşesindeki yüzümüze odaklanıyoruz.

Görünüşünüzle ilgili birçok fikirle dolusunuz: Burnunuzun ucundaki sivilceyi fark eden oldu mu? Neden herkes makyaj yapıyor ve sen zahmet etmedin?

Zoom çağı herkesin özgüveni üzerinde önemli sonuçlar doğurdu; Araştırmalar, kadınların manzaralı toplantılara ne kadar çok zaman ayırırsa, görünümlerinden o kadar az memnun olduklarını gösteriyor.

Amerikan Plastik Cerrahlar Derneği’ne göre plastik cerrahların bazı ameliyatlara olan talebinde 2019’dan bu yana %150 artış görüldü.

Çok sayıda uzman, fark edilmeyen inceliklerimizin artan popülaritesini yeni keşfedilen Zoom kültürümüze bağladı.

Peki neden dijital imajımız bizi gerçek hayatta olduğundan çok daha fazla tatminsiz hissettiriyor?

Colorado Üniversitesi’nden uzmanlar bu sorunun cevabına ışık tutarak, görüntülü görüşmelerin kendinizi çirkin hissetmenizi engellemesi için bazı ipuçları sundu.

Colorado Üniversitesi’nde psikiyatri yardımcı doçenti Emily Kendidinger, bilim kültürü sitesi The Conversation’a şunları söyledi: “Bazı insanlar için görüntülü görüşmeler, Zoom’dan önce daha geçici olan görünüm memnuniyetsizliği duygularını büyütebilir.”

Prof Kendidinger, ilk sorunun, yüzünüzün uzun süre ekranda kalmasının bizi ona odaklanmaya ve algılanan kusurları bulmaya zorlaması olduğunu söylüyor.

Witchita Üniversitesi’nden araştırmacılar geçen yıl, Zoom çağrıları sırasında küçük bir gönüllü grubunun bakışlarını ve dikkatini takip ettikleri bir çalışma yürüttüler.

Katılımcıların ortalama olarak konuşmanın dörtte üçünde konuşmacıya odaklandıklarını ve geri kalan zamanda çeşitli dikkat dağıtıcı unsurlara odaklandıklarını buldular.

Ancak kadınların kendilerine bakarak dikkatleri dağılmış bir zaman harcama olasılıkları daha yüksekti. Bazı kadın katılımcılar sohbetin yüzde 20’sinde kendi düşüncelerine odaklandılar.

Diğer çalışmalar da kadınların Zoom yorgunluğunu erkeklere göre daha fazla deneyimlediğini gösterdi; uzmanlar bunun, kendi yatay ekranlarına odaklanmalarından kaynaklandığını söylüyor.

Prof Kendidinger, video görüşmelerinin benzersiz olduğunu çünkü “insanların kendilerini başkalarıyla kolayca karşılaştırmalarına ve gönderilerini ve konuşmalarını gerçek zamanlı olarak izlemelerine olanak tanıdığını” söylüyor.

Yani yüzün bazı kısımları hareketsiz halindeki halinden farklı görünebilir, bu bize kendimizi hareket halinde görme fırsatı verir.

Buna “spot ışığı etkisi” olarak bilinen bir kavramın etkisi de ekleniyor.

Prof Kendidinger, “Görüntülü sohbetçiler diğer kullanıcıların nereye baktıklarını belirlemekte zorluk çekiyor” diyor. Bu, başkalarının görünüşümüzü değerlendirmek için harcadığı zamanı olduğundan fazla tahmin etmemize neden olur.

“Bu, kaygının artmasına ve bireylerin, video görüşmesi sırasında başkalarının kendilerinin görünüşlerini değerlendirdiğine inanmalarına yol açabilir” diyor.

Özsaygınızı korumak için yapmanız gerekenler konusunda Prof Kendidinger’in bazı tavsiyeleri var.

“Video konferansta kendi yüzünüze bakmak yerine başkalarının söylediklerine odaklanma konusunda bilinçli olun.”

“Kendinizi ve akranlarınızı video ve sosyal medyada görüntülerken, kişiye bir bedenin parçaları yerine bir bütün olarak odaklanmayı deneyin.”

Araştırmalar, sosyal medya kullanımını yüzde 50 oranında azaltmanın hem gençlerde hem de yetişkinlerde görünüm memnuniyetini artırabileceğini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu