Haber

Uluslararası Gençlik Bilim Kongresi, Kazan’da düzenlenecek

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Gençlik Başşehri 2022’nin uluslararası programı olan Uluslararası Gençlik Bilim Kongresi kapsamında genç bilim insanları, 20-23 Kasım’da Kazan’da bir ortaya gelecek.

İslam İşbirliği Gençlik Forumundan (ICYF) yapılan açıklamaya nazaran, Tataristan Cumhuriyeti Gençlik İşleri Bakanlığı, Kazan Federal Üniversitesi, Gençlik Diplomasisi Akademisi, Tataristan Cumhuriyet Gençlik Kamu Fonu “Selet” tarafından organize edilen Memleketler arası Gençlik Bilim Kongresi çerçevesinde Rusya ile İİT bölgesi ortasında bilimsel alanda milletlerarası bir diyalog platformu oluşturulması amaçlanıyor.

Kongreye iştirak için 54 ülkeden 1400’den fazla kişi başvururken, katılımcılar, yaşları 18 ila 35 arasında olan genç bilim insanları, araştırmacılar ve akademisyenlerin de aralarında bulunduğu 100 delege tarafından seçildi.

Kongreye, Türkiye, Azerbaycan, Bangladeş, Burkina Faso, Mısır, Endonezya, Kazakistan, Kırgızistan, Fas, Mozambik, Malezya, Nijerya, Pakistan, Tacikistan, Tunus, Suudi Arabistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Uganda’dan bilim adamları katılacak.

4 gün sürecek kongrede “Eğitimde Modern Teknolojiler”, “Petrol Mühendisliği Teknolojileri”, “Tıpta Güncel Araştırmalar” üzere başlıklar ele alınacak. Genel oturumun yanı sıra yuvarlak masa toplantıları ve interaktif çalıştaylar da düzenlenecek.

Tataristan Cumhuriyeti Gençlik İşleri Bakanı Timur Süleymanov, İİT Gençlik Bilim Kongresi’nin genç bilim insanlarının tecrübe alışverişi için kıymetli bir platform haline geleceğini söyledi.

ICYF Lideri Taha Ayhan da İslam İşbirliği Gençlik Forumu olarak gençlerin kültür ve sanatın yanı sıra bilimsel hususlarda da bir ortaya gelip fikir alışverişinde bulunmasını çok önemsediklerini belirterek, “Bu kongre, gençlerin İİT bölgesinin ve dünyanın bilim ve teknoloji anlamında kalkınması için güç birliği yapmasına fırsat sağlayacaktır. Böylelikle dünyanın farklı ülkelerinden genç bilim insanları, kongrede bir araya gelerek küresel birçok soruna bilimsel çözümler üretmenin yollarını bulacaktır.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu