Haber

Ulaş Karasu: “Kim bu üçüncü şahıslar?”

ANKARA (İGFA) – CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metro hattının geçtiği tünel ve rayları kırarak felaketin eşiğinden döndüren olayı Meclis gündemine taşıdı. “Bir felaket olsaydı bunun sorumlusu kim olurdu?” Karasu, “3. “Şahısların” kim olduğuna ilişkin açıklama istedi.

Hafta sonu Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metro sınır tünelinde facianın eşiğinden kaçınıldı. Kemerburgaz-Göktürk ortasında metro sınırında yüzeyde yapılan kazık imalatları nedeniyle tünel hasar gördü. Görgü tanıklarının ifadesine göre olay, 1094 yolcu kapasiteli, 120 km hıza sahip ve 15-20 dakika aralıklarla çalışan trenlerin bulunduğu hatta saat 11.30 sıralarında trenin geçmesinden 3-4 dakika sonra meydana geldi. Matkap tüneli deldi ve rayların üzerine düşerek rayları tahrip etti. Elektrikli ekipmanlar da hasar gördüğü için uçuşlar tek hat olarak gerçekleştirildi.

CİDDİ AÇIKLAMA

Buna rağmen TCDD’den yapılan açıklamada, olayın hafifletilmesine çalışılarak, şöyle denildi: “Üçüncü şahısların yüzeyde yaptığı kazık imalatları nedeniyle tünel duvarı zarar görmüştür. Metro işletim sistemimiz her türlü dış etkene karşı kendini koruyacak şekilde kurulduğundan dış etkiyi anında tespit ederek tüm trenleri korumuştur. “Hiçbir sistem hasarı oluşmadı.”

BAKAN SORDU: BU ÜÇÜNCÜ ŞAHISLAR KİMDİR?

Binlerce vatandaşın kullandığı hatta bir facianın önlendiğini vurgulayan CHP Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Genel Başkan Yardımcısı Karasu, konuyu TBMM gündemine taşıdı. “Plansız, projesiz olarak devreye alıp iş yürüten müteahhitler hangi kurum ve firmalardır? “Öneride bahsedilen felaket gerçekleşmiş olsaydı bunun sorumlusu kim olurdu?” Karasu, Bakan’a, “Söz konusu sondajı yapan firma veya kurum kimden, ne zaman ve hangi iş için izin aldı?” diye sordu. İşlem sırasında Coğrafi Bilgi Sistemi tabanlı veya başka bir bilgi sistemi kullanılmadı mı? Kendisi de sorusunun yanıtını istedi.

Olayın ardından TCDD yaptığı açıklamada, “3. “Şahısların” kim olduğunu ve bu şahısların Eyüp Belediyesi ile herhangi bir çıkarı veya bağlantısı olup olmadığını açıklığa kavuşturmak isteyen Karasu, Bakan Uraloğlu’nun cevaplanmasını istediği bazı soruların şunlar olduğunu söyledi: aşağıdaki gibi:

-Olayın ardından bakanlığınız tarafından açılmış bir idari soruşturma var mı? Varsa öneriye cevap verildiği tarih itibarıyla sonuç nedir?

-Olay günü Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın son bağlantısı olan Kağıthane – Gayrettepe etabında bulunup test sürüşü yapmanıza rağmen bu konuda açıklama yapmamanızın sebebi nedir? Açıklama yapmamanız sınırı kullanan vatandaşlarımızın can güvenliğini önemsemediğiniz ve bu sorumsuzluğun bir parçası olduğunuz anlamına mı gelir?

-İstanbul’da bakanlığınızın sorumluluğundaki metro şantiyelerinde son üç yılda her biri farklı gösterilen kaç iş kazası yaşandı?

-Teklifte belirtilen olaya benzer olayların yaşanmaması için bakanlığınızın aldığı önlemler nelerdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu