Ekonomi

Tether’in piyasa değeri tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı

Stablecoin ihraççısı Tether’deki USDT, daralan stablecoin piyasasına rağmen tüm zamanların en yüksek piyasa fiyatına ulaştı.

Şirket, ulaştığı fiyatın bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce yaşadığı tepenin fiyatına eşit olduğunu bildirdi. Böylece blockchain projesi Terra’nın Mayıs 2022’de kaybettiği 18 milyar dolar telafi edilmiş oldu.

Tether’in bu gelişimi, stablecoin piyasasındaki 14 aylık düşüşe rağmen gerçekleştiği için oldukça değerli.

USDT, rakiplerinin son kargaşasından faydalanmış görünüyor.

Circle tarafından geliştirilen ikinci en büyük stablecoin USDC, bankacılık ortağı Silicon Valley Bank’ın Mart ayında iflasından sert bir şekilde etkilendi ve fiyat istikrarındaki yalpalamalar token üzerinde baskı oluşturdu.

Binance USD ( BUSD) ihraççısı Paxos, Şubat ayında New York düzenleyicileri tarafından yayınlanan yeni jeton madenciliği yasağından bu yana sorun yaşıyor.

bağ potansiyel olarak riskli krediler de dahil olmak üzere rezerv varlıklar hakkında şeffaflık sağlamadığı için yıllarca eleştirildi. Geçen yıl ABD’li bir yargıç, Tether’in bitcoin gibi yeni belirteçler üretebildiğine karar verdi ( BTC ) fiyatı manipüle ettiğini iddia ederek bu bahiste şirketin gerekli belgelerle savunma yapmasını talep etti. Bir Wall Street Journal makalesi, geçmişte şirketin banka hesapları sağlamak için sahte belgeler kullandığını bildirdi.

Buna karşılık, stablecoin yatırımcıları bu çalkantılı dönemde USDT’ye akın ederek piyasa değerini yaklaşık 22 ayın en yüksek seviyesine çıkardı.

Dijital varlık araştırma şirketi Kaiko’da analist Conor Ryder, “Tether’in yükselişi, stabilcoin yatırımcıları için sabitleme istikrarının şeffaflıktan daha değerli olduğunu gösteriyor.”söz konusu.

Geçen ay yayınlanan bir Kaiko raporu, artış işlem hacimlerindeki düşüşlerle tutarsız olduğu için USDT piyasa fiyatındaki “aşırı” artışa şüpheyle yaklaşıyordu.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

adilcevazajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu