Ekonomi

Silikon Vadisi Bankası’nın iflasının ardından New York borsasında düşüş

Kapanışta Dow Jones endeksi 340 puandan fazla kaybederek yüzde 1,07 düşüşle 31.909,64 puan oldu.

S&P 500 endeksi yüzde 1,44 düşüşle 3.861,73 puana, Nasdaq endeksi yüzde 1,76 düşüşle 11.138,89 puana geriledi.

ABD’de SVB’ye ilişkin gelişmelerin bankacılık sektörüne yönelik endişeleri artırmasıyla hisse senedi piyasaları olumsuz bir seyir izledi.

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), tahvil pozisyonunu yaklaşık 1,8 milyar dolar zararla kapatan ve 2 milyar dolardan fazla sermaye artıracağını açıklamasının ardından hisseleri sert düşüş yaşayan SVB’ye kayyum atadı.

SVB’nin iflası, 2008 küresel mali krizinden bu yana ABD’de kaydedilen en büyük iflaslardan biriydi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, SVB etrafındaki gelişmeleri görüşmek üzere mali sistem düzenleyicilerinden yetkililerle de bir araya geldi. Yellen’in görüşme sırasında bankacılık düzenleyicilerinin konu ile ilgili uygun önlemi alacağına tam güven duyduğunu, bankacılık sisteminin dirençli olmaya devam ettiğini ve düzenleyicilerin bu tür olayları ele almak için etkili araçlara sahip olduğunu belirttiği bildirildi.

Makroekonomik veriler tarafında ise ABD’de tarım dışı istihdam Şubat’ta beklentilerin üzerinde 311 bin artarken, işsizlik oranı yüzde 3,4’ten yüzde 3,6’ya yükseldi.

Fed’in yakından takip ettiği ortalama saatlik kazançlar aynı dönemde yüzde 0,2 artarak 33,09 dolara yükseldi. Piyasa beklentisi, Ocak ayında olduğu gibi söz konusu dönemde ortalama saatlik kazançların yüzde 0,3 artması yönündeydi.

Analistler, beklentilerin altında gerçekleşen ücret artışlarının Fed’in faiz artırımlarındaki agresif duruşunu yeniden gözden geçirmesine neden olabileceğini belirtti.

İstihdam verilerinin ardından para piyasalarında bu ayki fiyatlama toplantısında Fed’in 50 baz puanlık faiz artırımı beklentisi yüzde 38’e gerilerken, 25 baz puanlık faiz artırımı ihtimali yüzde 62’ye yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu