Haber

Oteller ve Küçük İşletmeler Sahili Halka Kapatabilir mi? Nevşin Mengü’nün Paylaşımı Tartışma Yarattı!

Gazeteci Nevşin Mengü, Sarıyer Kilyos’ta daha önce halka açık olan plajın bir kısmının işletmeye kiralandığını duyurdu. Yaz aylarında Ege ve Akdeniz’e gidemeyen ve sıcaktan bunalan İstanbulluların kaçış noktası olan Kilyos’ta plajlara parayla girilmesi tepkilere neden oldu.

5 yıldızlı otellerin yanı sıra bazı işletmeler de yaz aylarında vatandaşların denize girebileceği noktalara sınırlama getirmeye devam ediyor.

İstanbulluların kentteki kaçış noktalarından biri olan Kilyos’ta daha önce halka açık olan bir plajın işletmeye “kiralandığı” ve vatandaşların makul saatler dışında plaja girişine izin verilmediği öğrenildi.

Gazeteci Mengü’nün paylaşımında bedel ödemek istemeyen şahıslar için yürüyüş saatlerinin belirlendiği görüldü.

Yürüyüş için sözün özünden geçmek gerektiğini belirten Mengü, şunları aktardı ?

Gazeteci, paylaşımının devamında şu ifadeleri kullandı:

‘Belediye kendisi cankurtaran hizmeti veremediği için bu işletme Sarıyerlilere cankurtaran hizmeti verebilmeleri için bu kiralamayı yaptıklarını bildirdi. Zaten daha pahalı isteyenler için farklı hizmetler sunan işletmeler var. Sahilin en azından bir kısmı kullanıma açık olmalı.’

Plajlar yabancılara kapatılabilir mi, yasa ne diyor?

Kıyı Kanunu’nun 4. ve 5. maddeleri, denizden 50 metreden az olan yerlerin herkesin kullanımına açık olduğunu belirtmektedir. Kanun’un 4. maddesinin ‘Toplumun Yararına Açık Bir Yapı’ başlıklı bölümünde şöyle denilmektedir; Kişi veya topluluklara ille de ayrıcalıklı kullanım hakkı tanımadan, mevzuata göre belirlenen veya onaylanan kural ve fiyat tarifelerine göre getirdiği kullanımdan yararlanmak isteyen herkese açık, sahip olmayan bir yapıdır. ikametten muafiyet.

5. maddede “Doldurma ve kurutma yoluyla elde edilen kıyılar ve yerler, Devletin karar ve tasarrufu altındadır. Kıyılar herkesin eşit ve özgür keyfine açıktır. Kıyı ve sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir. Kıyı, herkesin eşitlik ve özgürlüğe sahip olmasına açıktır ve orada herhangi bir yapı inşa edilemez; Duvar, çit, çit, çit, hendek, kazık ve benzeri düzensizlikler oluşturulamaz.’ denir.

Sahili parselleyen firmaların fiyat talep edebilecekleri durumlar sahilin kullanımından bağımsızdır.

Avukat Yağız Gündoğdu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada konuşma konusundaki tartışmalarla ilgili soru işaretlerini gidermişti.

Gündoğdu, yaptığı açıklamada, iş yerleri ve otellerin yasa dışı tavırlar sergilediğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Kuzeyden Hatay’a kadar kıyı şeridimizi parselleyen işletmeler, beach clublar, tatil köyleri vs. denize ulaşım için çeşitli isimler altında para alıyorlar. Mesela şezlong hizmeti adı altında DJ performans hizmeti karşılığında, bedava yerli içki vs karşılığında ücret alıyorlar vs…

Öncelikle her vatandaş bilmelidir ki, ülkenin bütün denizlerinden serbest bir şekilde faydalanacaktır. Bir plaja girilip denize girme hakkı sağlandıktan sonra hizmet veriliyorsa işletme o hizmet için ücret talep edebilir. Örneğin bir şezlong için fiyat alabilirsiniz. Ancak bu talep olmadan yapılamaz. ‘Sen şezlonga oturmasan da ben senden şezlong parası alırım’ gibi laflarla iş olmaz. Belediye işgali o işletmeye insanların plaja girmesini engellemek için değil, o plaja girenlere hizmet etsin diye veriyor. Aksi, yasanın etrafından dolaşmaktır.’

Sahillerin gerçek sahibi kim?

Sahillerdeki tartışmalı durumu değerlendiren Tüketici Sendikası Başkanı Mahmut Şahin, sahillerin kamuya ait olduğuna vurgu yaparak, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Kadrolama sadece otoparklarda değil, kıyılarda da yapılıyor. Üstelik sadece özel işletmeler değil, kamu kurumları da bu yanılgı içindedir. Kimse kıyıların sahibi olamaz. Sahillerin sahibi halktır. Sahilleri millete kapatamazsınız, denize girmek için para alamazsınız.’

Emekli Tuğamiral Cem Gürdeniz de geçen yıl yaptığı bir paylaşımla sahilin halka kapatılmasına tepki göstermişti.

Gürdeniz, “Anayasamıza göre kıyılar milletindir. Burası Boğaziçi Poyrazköy mendireğidir. Sahiller yağmalanıp işgal edilince halk artık mendireklerden denize giriyor. Sahilde denize girmek için en ucuz yer de burası. İstanbul kıyıları kişi başı 150 TL.Denize bu kadar yakın ama uzak olmak yazık.’ Sözlerini kullandı…

Kaynaklar: BBC Türkçe / Bağımsız Türkçe / Evrensel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu