Teknoloji

Oral Seks Boğaz Kanseri Riskini Artırıyor

Birmingham Üniversitesi Kanser ve Genomik Bilimler Enstitüsü’nden Prof. Hişam Mehanna harika bir araştırma yaptı. Ekibiyle birlikte yaptığı araştırmada, son 20 yılda batı ülkelerinde artan gırtlak kanseri insidansının bir nedenini ortaya çıkardı.

Özellikle gırtlak kanserinin bir türü olan orofarinksteki artışı inceleyen Mehanna, kansere neden olan en büyük faktörün HPV (Human papilloma virüsü) olduğunu açıkladı. Cinsel yolla bulaşan bu virüsün bulaşma nedeni çoğunlukla oral seksişaret etti.

Oral seks yapanların, yapmayanlara göre kansere yakalanma olasılığı 8,5 kat daha fazladır:

Mehanna, bademcik ameliyatı olan yaklaşık 1000 kişiyle yaptığı çalışmasında, yetişkinlerin yüzde 80’den fazla hayatlarının bir noktasında oral seks yaptıklarını öğrendiler. Ancak bu bireylerin çok azı orofaringeal kanserden muzdaripti.

Kanser hastalarında virüs, zamanla kişinin DNA’sında hızla kendini yeniden üretir. rastgele yerlerde var keşfedildi. Bu rastgele durumlardan bazıları, hücrelerin kanser hücrelerine dönüşmesine neden oldu.

Sayı küçük olmasına rağmen, yaşamları boyunca altı veya daha fazla oral seks partneri olan kişilerde, oral seks yapmayanlara göre orofaringeal kanser gelişme olasılığı daha yüksektir. 8,5 kat daha fazlakaydedildi.

Mehenna, kanserin yayılmasını önlemek için sadece kadınların değil erkeklerin de HPV aşısı olması gerektiğini paylaştı. Ayrıca HPV aşısı dünyanın birçok ülkesinde mevcuttur. gençlere uygulanmalıdedi.

patnosajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu