Teknoloji

NASA, İnsan Eline Benzeyen “Ölmekte Olan” Bir Yıldızın Ürkütücü Görüntüsünü Paylaştı [Video]

Dev bir kozmik el iskeleti görüntülendi. Hayır, bu yılda 61637 yapımda karşılaştığımız harika kahramanları konu alan bir içerik değil. Gerçekliğimizde uzayın bir yerinde, ölü bir yıldızın geride bıraktığı ele benzeyen, elektromanyetik imzanın oluşturduğu el iskeletine benzer bir yapı vardır.

NASA’nın X-ışını teleskopları Bu yapı sayesinde bu yapı sergilendi. Sunulan görüntü gerçekten korkutucuydu.

1500 yıl önce ölen bir yıldızın kalıntıları

Bundan yaklaşık 1.500 yıl önce Galaksimizde bulunan dev bir yıldız, “nükleer yakıtı” bittikten sonra kendi üzerine çöktü. Böylece çok ağır bir gök cismi olan nötron yıldızına dönüştü.

Nötron yıldızları kendi eksenleri etrafında çok hızlı dönerken, Dünya’da taklit edilemeyecek uç noktalara ulaşıyor ve fiziğin sınırlarını zorluyor. Bu yapıların pulsar adı verilen daha genç olanları sıklıkla madde ve antimadde spreyler. Bu muhteşem görüntülerin temelini oluşturur.

2001 yılında NASA’nın Chandra X-ışını Gözlemevi tarafından ilk kez gözlemlenen Pulsar PSR B1509-58 ve onu çevreleyen bulutsu (MSH 15-52), bir insan eline benzemektedir. Nötron yıldızı el figürünün avuç içinde durmaktadır. Gök cismi Dünya’dan 16 bin ışık yılı uzaktadır.

NASA’nın yeni X-ışını teleskobu X-ışını Polormeter Explorer (IXPE), 17 gün boyunca MSH 15-52 gözlemlendi. Bu gözlem süreci sonucunda bulutsudaki elektromanyetik alanların nasıl oluştuğu ortaya çıktı. Elin bilek kısmındaki parlaklığın bu kısımdaki yoğunluk ve türbülanstan kaynaklandığı varsayılmaktadır.

Araştırma sonuçları ‘Astrofizik Dergisi’Ayrıca yayınlanan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu