Haber

Narlıdere’deki Yukarıköy turizme hazır

Narlıdere Çevre düzenleme çalışmalarının ardından belediye, bölgenin ilk yerleşim yeri olan Yukarıköy’de aydınlatma çalışmalarını da tamamladı. Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, “Yukarıköy’de yaptığımız onarımla sadece binaları dönüştürmüyoruz. Klasik kültürümüzü koruyarak geleceğe taşıyoruz. izmirŞehrimize yeni bir turizm noktası kazandırıyoruz” dedi.

Narlıdere Narlı Mahallesi sınırları içerisinde yer alan, izmir ‘nin yeni turizm markası Yukarıköy, gece gündüz şehrin yeni buluşma noktası olmaya hazırlanıyor. Anahtar parke ve parke taşlarının döşendiği ve çevre düzenleme çalışmalarında sona gelinen Yukarıköy’de aydınlatma çalışmaları da tamamlandı. Yöre halkının istek ve önerileriyle aslına uygun olarak onarılan Yukarıköy, kendine has evleri, sosyal dokusu, yeme içme alanlarıyla şehrin yeni çekim merkezi olacak. Bölgenin kültürel mirasının yöre halkı için ekonomik bir bedele dönüşeceği alanda haftanın belirli günlerinde yerel üreticiler için pazar kurulması planlanıyor.

GELENEKSEL KÜLTÜR GELECEĞE TAŞIYOR

Yukarıköy’de yapılan restorasyonun çok yönlü değerlendirildiğini söyleyen Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, “Yukarıköy’de yaptığımız onarımla sadece yapıları dönüştürmüyoruz. Klasik kültürümüzü koruyarak günümüze taşıyoruz. gelecek, izmir Şehrimize yeni bir turizm noktası kazandırıyoruz. Tüm bunları yaparken bölge insanı için de ekonomik değer yaratıyoruz. Yukarıköy’ün restorasyonu ile yöre halkına girişimci ruhu kazandıracak ve kadın istihdamının desteklenmesini sağlayacağız.” İzmir Valiliği, büyük ölçüde tamamlandığını, küçük detayların tamamlanmasıyla bölge istihdamına destek sağlanacağını, turizme hizmet vermeye başlayacağını söyledi.

YUKARIKÖY HAKKINDA

Narlıdere Belediyesi ve İzmir Valiliği koordinasyonunda hayata geçirilen Narlı Mahallesi Yukarıköy Caddesi Rehabilitasyonu ve Kentsel Tasarım Uygulama Projesi, toplam 10.646 metrekarelik alanı kapsıyor. Kentsel sit alanı olan Yukarıköy’de yaklaşık 3 yıl süren çalışma ile tarihi yapılar ekleri ile birlikte korunmuş, çatı, cephe ve duvarlar aslına uygun olarak restore edilmiştir. Proje toplam 122 adet yapıyı kapsıyor.

Kaynak: ANKA / Turizm

haber-seydiler.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu