Haber

Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt metro hattında tünel açma makinesi kazıya başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından imali devam eden Mahmutbey-Bahçeşehir- Esenyurt Metro Hattı’nın Tema Park istasyonunda tünel açma makinesinin kazıya başlaması dolayısıyla tören düzenlendi.

Törende konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, toplam 18,5 kilometre ve 10 istasyondan oluşan Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt Metro Hattı’nın çok kıymetli bir çizgi olduğunu belirterek, sınırın Esenyurt, Beylikdüzü, Avcılar, Büyükçekmece, Küçükçekmece ve Başakşehir ilçelerinden geçeceğini söyledi.

Metro çizgisi projesine 2020 yılı sonunda 220 milyon avroluk bir kaynak sağladıklarını anlatan İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Atatürk Mahallesi-Toplu Konut Tema Park ve Yasal Sultan Süleyman Hastane istasyonlarından oluşan 7 kilometrelik, 4 istasyonluk, M7 sınırının da devamı niteliğindeki kesitin imalatına başladık. Olağan bir de bunun ikinci kısmı var. Tahtakale-Bahçeşehir-Esenkent- Ardıçlı ve Esenyurt istasyonları… Yaptığımız çalışmada ikinci sınır çok kıymetli. Temel batıya geçişi sağlayacak ikinci kısmı çok değerli. Bununla ilgili de gereksinim duyulan ek finansman için Mayıs 2022’de Hazine ve Maliye Bakanlığına borçlanma talebimizi ilettik.”

İlk etabı 2025’te, ikinci etabını da geciktirmeden bitirerek, hatta son halini vermeyi planladıklarını kaydeden İmamoğlu, raylı sistemlerin ulusal bir sorun olduğunu vurguladı.

İmamoğlu, attıkları her adımın İstanbul’un geleceğine yük değil, yükü hafifleten adımlar olması gerektiğini lisana getirerek, “Böylesi bir kentte çocuklarımız ve gençlerimiz yaşamak istiyor. Öbür türlü anlatılan bir kentte yaşamak istemiyor. Bu çok net. O bakımdan bunu başardığımızda çok daha güzel, mutlu insanların yaşadığı, kolay erişilebilirliğin olduğu, hayat kalitesinin yüksek olduğu bir kent var ederiz.” diye konuştu.

Konuşmaların akabinde İBB Lideri İmamoğlu ve beraberindekilerin butona basmasıyla tünel açma makinesi hafriyata başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu