Haber

Lübnan Meclisi, yeni cumhurbaşkanını 5. oturumunda da seçemedi

Lübnan’da 14. cumhurbaşkanını seçmek için Mecliste düzenlenen 5’inci oturumda, hiçbir aday kâfi oyu alamadı.

Lübnan Meclisinde, 31 Ekim’de görev süresi dolan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın yerine yeni cumhurbaşkanının seçilmesi için düzenlenen toplantıya 128 milletvekilinden 108’i katıldı.

Seçimde adaylardan Mişel Muavvad 44, İsam Halife 6 oy alırken, 46 geçersiz oy kullanıldı.

Meclis Başkanı Nebih Berri, oturumdan sonra yaptığı açıklamada, yeni cumhurbaşkanı seçiminin 6. oturumunun 17 Kasım’da gerçekleştirileceğini bildirdi.

Başbakan Mikati: “Cumhurbaşkanı yokluğu ülkenin toparlanmasını engelliyor”

Bu ortada Lübnan Başbakanı Necib Mikati, başşehir Beyrut’ta “Arap Hukuki ve Adli Araştırma Merkezi” tarafından düzenlenen çalıştayda yaptığı konuşmasında, ülkedeki yönetim boşluğuna değindi.

Lübnan’da süreksiz olarak vazifesini sürdüren hükümetin de düşmesi için teşebbüslerin varlığına işaret eden Mikati, kendisinin başbakanlığındaki hükümetin düşmesiyle oluşacak boşluğun ülkeyi ve vatandaşı olumsuz etkileyeceği ihtarında bulundu.

Geçici hükümetin halihazırda, yeni cumhurbaşkanı seçilinceye kadar olan bu sıkıntı periyotta anayasa ve ulusal yükümlülüklerini yerine getirmeye uğraş ettiğini lisana getiren Mikati, Lübnan’daki siyasi güçlere yeni hükümetin kurulmasının önünü açacak cumhurbaşkanı seçimini uzatmama çağrısı yaptı.

Geçici hükümetin yetki alanlarının sınırlı olduğunu hatırlatan Mikati, “Büyük ulusal mesele olan yönetim boşluğuna farklı yaklaşımların hepsi, kişisel siyasi hesaplaşmalara girer.” diye konuştu.

Lübnan’da süreksiz hükümetin cumhurbaşkanlığı makamını ele geçirme yahut yetkilerine sahip olmaya çalıştığı tarafındaki tezlerin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Mikati, “Cumhurbaşkanlığı makamının boş kalması doğru değildir. Cumhurbaşkanı yokluğu hem anayasal hayatı baltalıyor hem de ülkenin toparlanmasını engelliyor.” sözlerini kullandı.

Lübnan Meclisi, yeni cumhurbaşkanını seçmek için birinci oturumunu 29 Eylül’de yapmıştı. Daha sonra yapılan 3 oturumlarda da adaylardan kimse seçilmek için yeterli oyu alamamıştı.

Eski Cumhurbaşkanı Avn da 31 Ekim 2016’da Meclis’te düzenlenen 46’ncı oturumun sonunda seçilebilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu