Ekonomi

KSO Başkanı Zeytinoğlu, ocak ayı dış ticaret verilerini değerlendirdi

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan kesintili dış ticaret bilgilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Zeytinoğlu, küresel ticarette ivme kaybına rağmen 2023 yılının ihracatta artışla tamamlandığını belirterek; 2024 yılının en yüksek Ocak ayı ihracatıyla başladığını söyledi.

İHRACAT ÜLKELERİ

Zeytinoğlu, değerlendirmesinde, “Ocak ayında ihracatımız 20 milyar 28 milyon dolar olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı ayına göre ihracat artış oranı yüzde 3,6 oldu. Bu ihracat rakamının Ocak ayındaki en yüksek değer olduğunu görüyoruz. Bunu olumlu karşılıyoruz. “İhracat performansımızın, başta Avrupa olmak üzere hedef pazarlarımızda talebin artmasıyla birlikte artarak devam edeceğini ve 2024 yılında aylık bazda 25 milyar dolar seviyesini aşacağını umuyoruz” dedi. Zeytinoğlu en çok ihracat yapan beş ülkeden biri; Almanya’da yüzde 3,4 azalma, ABD’de yüzde 3,4, Irak’ta yüzde 26,9, İtalya’da yüzde 10,5, İngiltere’de ise yüzde 4,3 artış yaşandığını söyledi.

ALT ÜRÜNLER

Ocak ayında ithalatın 26 milyar 201 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirten Zeytinoğlu, “İthalat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 22 azaldı. Alt maddelere baktığımızda; Yatırım (sermaye) malı ithalatı geçen yılın aynı ayına göre değişmezken, hammadde (aralı) ithalatında yüzde 28,9 düşüş, tüketim malı ithalatında ise yüzde 13,8 artış görüyoruz. Üretim ve yatırım artışlarının maliyetli olduğunu biliyoruz. Tüketim malı ithalatında daha dikkatli olmamız gerektiğini düşünüyoruz. “Döviz kurlarının rekabetçi seviyesinin tüketim malı ithalatına olan talebi yavaşlatabileceğini ve ülkemizde kendi imkanlarımızla üretebileceğimiz ürünlerin üretimini teşvik edebileceğini düşünüyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu