Ekonomi

Karadeniz’de palamuttan sonra hamsi de bereketli

Geçen yıllarda bolluk olmadığı için sofralar, palamut ve hamsiden yoksun kalmıştı.

Bu yılki balık bolluğu uzun yılların açısını çıkarttı.

Karadeniz’de de uzun yıllar sonra birinci defa bu dönem bolluk yaşanıyor.

Hamsinin kilosu 35-40 lira

Trabzon Balık Hali’nde, bugünlerde tezgahlarda hamsi bolluğu yaşanırken kilosu 35-40 TL ortasında değişiyor.

“Vatandaş palamuttan doydu şimdi sırada hamsi var”

Bu dönem vatandaşın palamuda doyduğunu artık de birebirini hamside beklediklerini belirten balıkçı esnaflarından Gökmen Aydın, “Genellikle Ordu, Giresun açıklarında avlanan hamsi geliyor. Bu günlerde de bollanmaya başladı. Kilosu 30-35 TL ortasında satıyoruz. Vatandaş palamuttan doydu artık de hamsi ile doysun. İnşallah bu türlü devam eder, vatandaş bol bol yer. Yıllar sonra birinci sefer bu kadar bolluk oldu. Gün geçtikçe inşallah daha da bol olur. Vatandaş genelde hamsiyi soruyor münasebetiyle en fazla hamsi satıyoruz. Balık fiyatlarımız tirsi 50 TL, çinekop 100 TL, istavrit 60 TL ve palamut 60-70 TL.” dedi.

‘Palamudun çok olduğu yıllarda hamsi az olur’ deseler de bu dönem kural bozdu

Yıllar sonra birinci defa bu dönem hem palamutta hem de hamsi de bereketli bir periyot yaşadıklarını kaydeden balıkçı esnaflarından Ahmet Çoğalmış ise Palamudun akabinde sonra birinci kere bu kadar bol hamsi geldi. 2005 yılında palamut bolluğu yaşamıştık ortadan geçen vakit içerisinde tıpkı durumu birinci defa bu dönem gördük. Bundan sonra da ‘hamsi bolluğu devam eder’ diye düşünüyorum. Genelde ‘Palamudun çok olduğu yıllarda hamsi az olur’ derler fakat bu dönem farklı oldu. ‘Bu sezon palamutta hamsi de bol oldu’ diyebiliriz. Palamudun peşinden hamsi bolluğu devam ediyor.


Bugün hamsiler iri geldi

Bu gün itibariyle hamsi hem daha bol hem de daha iri geldi. Artık hamsi tam kıvamını girdi sayılır tam yenecek vakti. Hamsi kilosu 40 TL, mezgit 100 TL, tirsi 60 TL, kefal 50 TL, uskumru 70 TL. Vatandaş hamsi başta olmak üzere mezgit, istavriti tercih ediyor.

Hamsi bundan sonra da bol çıkarsa fiyatı daha da düşecek diye düşünüyorum.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu