Yaşam

İstanbul barajlarında kritik seviye

İstanbulda barajlarBir alarm veriyor.

İstanbul’un değerli su kaynaklarından biri SazlıdereGeçen yıl bu dönemde barajın doluluk oranı yüzde 1’di. Bu oran yüzde 40 iken bu yılın aynı tarihlerinde yüzde 2,27’ye geriledi. İSKİ tarafından baraja Şam’dan gelen su eklendi. Kurumaya yüz tutan barajın geçmesiyle vatandaşlar, su dolu olması gereken yerlere sandalyeler atarak eğlendi. Kurumak üzere olan baraj, drone ile havadan da görüntülendi.

İstanbul’da yaz aylarında görülen yüksek rakım sıcaklıklar barajları olumsuz etkiledi. Pek çok barajda su seviyesi son yılların en düşük seviyesinde ölçülürken, İstanbul’un değerli su kaynaklarından Sazlıdere Barajı neredeyse kurudu. Geçen yıl bu tarihlerde yüzde 40 doluluk oranına sahip olan baraj, aynı tarihlerde yapılan ölçümlerde bu yıl yüzde 2,27 doluluk oranına geriledi. Neredeyse kurumaya yüz tutan Sazlıdere Barajı’na gece saatlerinde İSKİ ekipleri tarafından Şam’dan su eklendi.

Barajın doluluk oranının normal olduğu dönemde yaklaşık 7 metre su altında olduğu öğrenilen köprünün üzerinden araçlar geçerken, bazı vatandaşlar da normal şartlarda metrelerce su dolu yerlere sandalye atarak eğlendi. Kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olan Sazlıdere Barajı drone ile havadan görüntülendi.

haber-cayirli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu