Ekonomi

İnternet reklamlarında yeni dönem

Ticaret Bakanlığı, emlak ve ikinci el motorlu araç ticaretinde internet sitelerinde gerçeği yansıtmayan, fiyat enflasyonu ve aldatmaca içeren ilanlar verilerek vatandaşların mağdur edildiğini gözlemledikten sonra bazı kararlar almıştı.

31 Ağustos 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemelerle gayrimenkul ticareti ve ikinci el motorlu taşıt ticaretine ilişkin düzenlemelerde değişiklik yapılarak 2 aylık geçiş süresi sağlandı.

Bu değişikliklerle reklam sitelerinde reklamların genel kimlikleri gizlenerek geçersiz hesaplara yerleştirilmesinin önlenmesi amaçlandı.

Buna göre, bugünden itibaren kişinin kendisine, eşine, birinci ve ikinci derece kan hısımlarına ait olmayan veya sahibi tarafından ruhsat verilmeyen gayrimenkul veya araçların reklamının yapılması yasaklanacak.

Ayrıca emlak komiteleri ve otomobil bayileri de ellerindeki yetki belgelerini doğrulayarak satmaya yetkili oldukları araç veya gayrimenkulün reklamını yapabilecek.

Doğrulama zorunluluğu getirildi

Düzenleme ile reklam siteleri, üye olmadan veya ilan yayınlamadan önce ikinci el araç veya gayrimenkul ilanı vermeye yetkili olduklarını doğrulamak zorunda.

Böylece tüketicinin mağduriyetine neden olabilecek sahte reklamların önlenmesi, spekülatif fiyat artışlarının önlenmesi, reklam sitelerinde bilgi kirliliğinin önlenmesi amaçlanıyor. Yönetmelik uyarınca mevzuata aykırı davrananlara her bir ihlal için 10 bin liradan 100 bin liraya kadar idari para cezası verilecek.

bogazliyanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu