Haber

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban’dan Şükrünaili Paşa Okulu Mezunlarına Çağrı

İnegöl’de 111 yıldır eğitim ve öğretimin kesintisiz devam ettiği Şükrünailipaşa Mektebi’nin tarihine ışık tutacak stant için uzun süredir hazırlık yapan İnegöl Belediyesi, bu özel sergiyi ilçe halkının beğenisine sunacak. Şehir Müzesi’nde Ocak. Belediye Başkanı Alper Taban, hazırlıkları devam eden standa eski mezunlar başta olmak üzere Şükrünailipaşa Okulu’ndan mezun olan vatandaşları davet etti.

İnegöl’de 1911 yılında eğitime başlayan, 111 yıldır eğitimin kesintisiz devam ettiği ve bugüne kadar binlerce öğrencinin eğitim gördüğü Şükrünailipaşa Mektebi için özel stant hazırlanıyor. İnegöl Belediyesi tarafından Kent Müzesi olarak hazırlanan stant ile okulun bir asrı aşkın süredir devam eden eğitim hayatına ışık tutmak ve İnegöl’ü kurtaran Şükrü Naili Gökberk Paşa’yı anmak amaçlanıyor. şehrin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümünde bu vesileyle.

ŞÜKRUNAİLİPAŞA OKULUNUN TARİHÇESİ

1911 yılında Sultan Mehmet V. Reşat zamanında Reşadiye Mektebi olarak açılan okulun adı, 6 Eylül 1922’de Şükrünailipaşa adını, Osmanlı’da büyük katkıları olan Şükrü Naili Gökberk Paşa’ya bir minnet göstergesi olarak almıştır. İnegöl’ün düşman işgalinden kurtuluşu. 1929 yılına kadar eski yazı ile 3. sınıfa kadar eğitim veren okul, 1929-30 yıllarında yeni Türk harfleriyle eğitime başlamış ve 4. sınıftan itibaren ilk mezunlarını vermiştir. 1946-1917 yılından sonra okul 5 derslik ile hizmet vermeye başlamıştır. 1995-96’da İlkokul olan Şükrünailipaşa Okulu, 1997-98’de 8 yıllık temel eğitime geçmiştir.

BAŞKAN TABAN’DAN VATANDAŞLARA ÇAĞRI

İnegöl Belediyesi, 111 yıldır kapılarını eğitime açan kentin bu tarihi okulunun tarihine ışık tutmak amacıyla Kent Müzesi olarak stant çalışması başlattı. Belediye Başkanı Alper Taban, bu okuldan mezun olanlar başta olmak üzere katkı sağlayabilecek vatandaşları standa davet etti. Lider Taban, “Müzemizin Ocak ayında kuruluş yıl dönümünde açılması planlanan stant için Kent Müzesi grubumuz hummalı bir çalışma yürütüyor. Eski belgeler, fotoğraflar ve anılar bu stantta yeniden canlanacak. İnegöl’ümüzün tarihi okulu Şükrünailipaşa ile ilgili elinde fotoğraf, yazı veya herhangi bir materyal bulunan tüm vatandaşlarımızdan bu verileri stantta kullanılmak üzere Kent Müzemize getirmelerini rica ederim. Standa katkıda bulunmak isteyen vatandaşlarımız; 0224 713 18 70 numaralı telefonu arayarak, [email protected] e-posta adresinden, Kent Müzemizin sosyal medya hesaplarından veya bizzat İnegöl Kent Müzesi’ne gelerek bize ulaşabilirler.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu