Teknoloji

Helldivers 2 Yüzünden Banlanan Steam Hesabı Sayısı 20 Bini Aştı

Valve hiçbir zaman hileci oyunculara merhametli bir firma olmadı, hatta zamanında banladığı hesapları da herkese açık bir şekilde paylaşma yoluna gitti. Öte yandan son dönemde yaşanan banlama vakaları biraz daha gri bir alana düşüyor. Zira yasaklamanın sebebi Sony’nin Helldivers 2 için PSN hesabını zorunlu kılması. 

PSN hesabı her ülkede kullanılamıyor ve oyunu satın almış olan oyuncular, Helldivers 2 oynamaya devam etmek için VPN kullanıyorlar. Öte yandan oyunu oynamak isteyen ancak PSN olmayan ülkelerde yaşayanlar ise başka bölgelerdeki üçüncü parti satıcılardan oyunu alıyorlar. Bu türden girişimlerde bulunan 20 binden fazla kullanıcının hesabı banlandı. 

Kimin haklı olduğu konusu ise oldukça karışık

PSN düzenlemesi ile birlikte oyun, 180 ülkede kullanıcılara kapanmış durumda. Öte yandan burada tartışma yaratan nokta sonradan PSN zorunluluğu gelmiş olması. İlk aşamada oyunu alan kullanıcılar, Sony’nin kendilerine teknik olarak “Parasını ödediğiniz oyunu, bulunduğunuz bölgede sunulmayan hizmeti zorunlu kıldığımız için oynayamayacaksınız.” dediğine inanıyorlardı.

Hesabı banlanan kullanıcıların büyük kısmı Rusya ve Belarus’taki kullanıcılar oldu. Her iki ülkenin de Sony oyunlarına erişimi Şubat 2024’te kısıtlanmıştı. Ayrıca bu ülkelere PlayStation mağazasından oyun satışı da 2022 yılında Ukrayna savaşı nedeniyle engellenmişti. 

Bu ülkelerden oyuncuların hem bölgesel kısıtlamaları aşmak hem de oyunları Arjantin gibi daha ucuz mağazalardan almak için yaptıkları hamlelere Steam’in tepkisi sert olmuş gözüküyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu