Ekonomi

Faiz oranlarının düşmesi, ekonomik gerileme döneminde bile finansal piyasalara fayda sağlayabilir – Piper

Piper Sandler’daki finansal analistler Salı günü yaptıkları açıklamada işsizlikteki artışın finansal piyasalar için olumlu bir eğilime işaret edebileceğini belirtti. Zira bu durum hem enflasyonda hem de borçlanma maliyetlerinde bir düşüşe yol açarak hisse senedi ve diğer varlıklara yapılan yatırımları yatırımcılar için daha cazip hale getirebilir.

Finansal analistler raporlarında şu ifadelere yer verdi: “İşsizliğin artması ve borçlanma maliyetlerinin düşmesi olumlu bir görünüme işaret edebilir, zira birçok kişi için öncelikli endişe kaynağı yüksek borçlanma maliyetleridir.”

Finansal analistler, tarihsel verilere göre bu modelin tutarlı olduğunu vurguluyor. 1960 yılından bu yana, beş ekonomik gerileme döneminde, en yüksek borçlanma maliyetleri en düşük hisse senedi fiyatlarına karşılık geldi.

Bir ekonomik gerileme döneminde hisse senedi piyasalarının düşen borçlanma maliyetlerine nasıl tepki verdiğine ilişkin yaygın görüş, 2001 ve 2007’deki daha yakın tarihli gerilemelerle şekillenmiştir. Ancak, 1969, 1973, 1980, 1981 ve 1990 yıllarında meydana gelen ekonomik gerilemeler farklı özelliklere sahipti. Piper Sandler’ın da belirttiği gibi, bu daha önceki gerilemelerde hisse senedi piyasaları artan borçlanma maliyetleri nedeniyle düşmüş ve daha sonra bu maliyetlerin en yüksek olduğu dönemde en düşük noktasına ulaşmıştır.

Finans analistleri, enflasyon eğilimlerine ilişkin tarihsel incelemelerinden iki ana sonuca dikkat çekmişlerdir. İlk olarak, ekonomik gerileme başladığında borçlanma maliyetleri yükselme eğilimindedir ve bu da hisse senedi fiyatlarında düşüşe neden olur. Daha sonra, borçlanma maliyetleri düşmeye başladığında, hisse senedi piyasaları toparlanmaya ve büyüme yaşamaya başlar.

“Mevcut deneyimimiz, enflasyonun düşük olduğu ve borçlanma maliyetleri ile hisse senedi fiyatları arasında doğrudan bir ilişkinin bulunduğu 2001 ve 2007 yıllarındaki ekonomik gerilemelere dayanarak birçoğumuzun beklediği durumdan farklıdır. Günümüzün ekonomik ortamı önemli ölçüde farklıdır.”

Finansal analistler, “Mevcut eğilimler, ekonomi bir gerileme dönemine girse bile borçlanma maliyetlerinin düşmesi halinde hisse senedi piyasalarının yükselebileceğine işaret ediyor” diyerek sözlerini tamamladı.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zeka teknolojisi kullanılarak üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu