Ekonomi

Faiz kararı öncesi TCMB Başkanı Gaye Erkan ile kritik görüşme

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, tarihi Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı öncesinde uluslararası yatırım bankalarının araştırma departmanlarının yöneticileriyle bir araya geldi. Konuya yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre, talep TCMB’den geldi ve Erkan, yabancılara genel olarak ne düşündüklerini sordu.

  • Yarın açıklanacak karar öncesi piyasalarda dalgalanma devam ediyor. Ekonomistler, politika faizinin 1075 baz puan artırılarak yüzde 19,25 olacağını öngörüyor.
     

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu yarın en kritik kararını açıklayacak. MPK üyeleri daha önce faiz indirimi imzalamış üyeler olsa da yeni Lider Hafize Gaye Erkan ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in görevde olması tüm piyasada siyasi faiz artışı beklentisine yol açtı. Şu anda yüzde 8,5 seviyesinde seyreden politika faizinin yüzde 15-40’ların ortalarına çıkarılması yönünde beklentiler geniş bir yelpazede oluştu. Özellikle uluslararası yatırım bankalarının yeni lideri ile ilk toplantıda Merkez Bankası PPK’sının beklentileri oldukça yüksek.

Bakan Şimşek ve Önder Erkan uluslararası piyasalarda oldukça tanınan ve tanınan isimler. Her iki ismin de meslekleri boyunca birçok uluslararası kurumda çalışmış olması, Türkiye’nin bundan sonra yabancılarla temasta daha agresif olacağını gösteriyor. Öyle ki Lider Erkan’ın tarihi buluşma öncesi ilk işlerinden biri uluslararası yatırım bankalarıyla görüşmek oldu.

SORULAN GENEL GÖRÜŞLER

Konuya yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre Lider Erkan, uluslararası yatırım bankalarının araştırma birimlerinin yöneticileriyle telefon görüşmesi yaptı. Erkan’ın uluslararası yatırım bankası yöneticileriyle Türkiye piyasaları hakkında görüş alışverişinde bulunduğu ve yaklaşımlarıyla değerlendirmelerini aldığı öğrenildi.

Uluslararası yabancı kuruluşlara yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre, yabancı kuruluş temsilcileri faiz kararının değerli olduğunu belirterek, güçlü bir faiz artışının güçlü bir sinyal anlamına geleceğine dikkat çekti. Görüşmelerde yabancı kurum yöneticilerinin sermaye kontrolü yaratan hareketlerin ortadan kaldırılmasına, swap işlemlerinin gevşetilmesine, sıcak para girişlerine bir süre izin verilmesine ve kur korumalı mevduattan net çıkış planının açıklanmasına dikkat çekildiği öğrenildi.

Öte yandan Erkan’ın temaslarının yanı sıra uluslararası yatırım bankaları da yabancı kurum temsilcilerinin Bakan Şimşek ile görüşmesi için harekete geçti. Yine uluslararası yatırım bankalarına yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre Deutsche Bank, Bakan Şimşek ile bir yatırımcı kümesi görüşmesi ayarladı. Bu toplantının bir an önce yapılması beklenirken, kaynakların verdiği bilgiye göre diğer kurumlar da bu tür usul düzenlemeleri yapmaya başladı.

Merkez Bankası’nın PPK toplantısı sadece yurt içinde değil yurt dışında da takip ediliyor. Yabancı kuruluşların siyasi çıkar varsayımları birbirini takip etmektedir. Morgan Stanley politika faizinin yüzde 20’ye çıkmasını beklerken, Bank of America faizin yüzde 25’e çıkmasını bekliyor. Deutsche Bank yüzde 25, Goldman Sachs ise yüzde 40 tahminini paylaştı.

derbenthaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu