Haber

Eski NATO Genel Sekreteri’nden Putin’e yorum: Sözlerini dikkatle tartan bir lider

81 yaşındaki İspanyol El Pais gazetesine konuşan Eski NATO Genel Sekreteri SolanaRusya Devlet Başkanı’nı şahsen tanıdığının altını çizen Erdoğan, kendisini nasıl tanımladığı sorusuna ise şöyle yanıt verdi: ” O (Putin), Yeltsin’den (Rusya’nın ilk cumhurbaşkanı Boris) çok daha soğuk bir insandır. Bir şey söylemeden önce iyice düşünen, konuya önceden hazırlanan ve ‘intikamın soğuk yendiğini’ bilen bir adam” o cevapladı.

Putin’in sözlerini dikkatle tarttığını belirten Javier Solana, Orta Doğu’daki son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İsrail Başbakanı Binyamin NetanyahuKişiliğiyle ilgili kaygılarını dile getirdiği açıklamasında Netanyahu’yu “başarısız” bir lider olarak nitelendirerek şunları söyledi:

“İsrail yıllardır saygı duymadığım bir adam tarafından yönetiliyor. Netanyahu başarısızdır, iki devletli anlaşmaya uyulmamasından sorumlu en sert politikacılardan biriydi.”

1995-1999’un ortasında NATO Genel Sekreteri, 1999-2009 ortalarında Avrupa Birliği Yönetim Kurulu Genel SekreteriSolana, 2016’da Project Syndicate için yazdığı makalede mülteci krizi hakkında yazmıştı. Türkiye ileAvrupa Birliği’nin yakınlaşmaya doğru ilerlemesi için ‘Terör örgütü IŞİD’le mücadele önceliklidir’ve bu çabada Rusya ileİşbirliğinin gerekli olduğu gerçeğini kabul ettiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu