Haber

CHP’de kongre gerilimi sürüyor iddiası: Genelkurmay başkanlığı için iki aday yarıştı

ANKARA -CHP’de Meclis Yönetim Şefi seçimi gerçekleşti. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, seçimin yapılacağı kapalı küme toplantısına katılmadı. Kongre sonrasında Ensar Aytekin’in Organizasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı olması üzerine boşalan koltuk için Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün ile Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan yarıştı. Seçimde küme yönetimi de belirlendi.

Genel Müdürlük seçimine CHP 7. Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yakınlığıyla dikkat çeken Adana Milletvekili Orhan Sümer ile yeni lider Özgür Özel’e yakınlığıyla dikkat çeken İzmir Milletvekili Ednan Arslan’ın aday olacağı konuşuldu. Ancak CHP lobilerine göre bu tablo “kongre sonrasında da bölünmenin devam ettiği izlenimini doğuracağından” anlaşmaya varılan başka bir aday için arayışa geçildi.

Bu süreçte Arslan adaylığından çekilirken Sümer üzerinde de adaylığından çekilmesi yönünde baskı olduğu iddia edildi. Tartışmalar sonunda Sümer de adaylığından vazgeçti. Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün’ün tek aday olarak seçime girmesiyle ayrılık imajının aşılabileceği iddia edilirken buna tepki olarak Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın aday olduğu iddia edildi. Sonuç olarak Bayraktutan ve Tüzün icra kurulu başkanlığı için yarıştı.

Küme Yönetimi’nde görev almak üzere milletvekilleri Ali Karaoba, Mehmet Tahtasız, Hareket Ertuğrul, Baran Yazgan, Hasan Öztürkmen, İnan Akgün Alp aday oldu.

Seçim sonucunda Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan 67 oyla seçildi. Tüzün 55 oy aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu