Haber

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: “Sözleşmenin bir kriteri olmalı, müteahhitlere mesleki sorumluluk sigortası getireceğiz”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: “Sözleşmenin bir kriteri olmalı, müteahhitlere mesleki sorumluluk sigortası getireceğiz”

ANKARA Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Müteahhitlik için bir kriter olmalı. Müteahhitlere mesleki sorumluluk sigortası getireceğiz. Yapı denetimcilerine mesleki yeterlilik belgesi getireceğiz” dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin kümelenme toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, Kızılay’ın bir derneğe çadır satması ile ilgili olarak, “Ben yöneticilerine değil bu iki kurumun tüm çalışanlarına, AFAD ve Kızılay çalışanlarına teşekkür ediyorum. Çadır ihtiyacı hala var. Kızılay satıyor.” çadır kurar ve çadır siyaseti yapar. Kızılay yetkililerine sesleniyorum. Deponuzda ne kadar çadırınız varsa getirin, hepsini alıp deprem bölgesine gönderelim. Bu kurumun haline bakın” dedi.

Bazı düzenlemelerin yapılması gerektiğine işaret eden Kılıçdaroğlu, “Müteahhitlik için bir kriter olmalı. Müteahhitler için mesleki sorumluluk sigortası getireceğiz. Yapı kontrol elemanları için mesleki yeterlilik belgeleri getireceğiz. Bu kapsamda yapılacak tüm yeni binalar yapı kimliğe sahip olacak Bina kimlik belgesi tapuya işlenecek Kamu hizmeti Deprem güvenlik belgesi veren okul ve alışveriş merkezlerinde deprem güvenlik belgesi olacak Kızılay ve AFAD yeniden yapılandırılacak Merkez ve iş birliği yerel yönetimler nesnel kurallara göre yapılacak.Vatandaş enkaz altında bekliyor, ben gideceğim, siz gidemezsiniz diyorlar.Deprem nedeniyle özel ihtisas mahkemeleri kurulmalı.TSK “Afet anında ne yapacak, bu konuda bir protokol hazırlanacaktır. Toplanma alanları kesinlikle inşaata açılmayacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu