Haber

Büyükçekmece Gölü’nde kuraklık tehlikesi

Büyükçekmece Gölü’nde kuraklık tehlikesi

İSTANBUL – Büyükçekmece Gölü’ne su sağlayan Çamaşır Deresi’nin büyük bir kısmı kurudu. Havadan çekilen görüntülerde, bir zamanlar derenin aktığı toprağın çatladığı görülüyor.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İSKİ) İstanbul’da yaptığı su tasarrufu uyarılarına rağmen şehrin günlük su tüketimi 3 milyon metreküpün üzerinde. Yeterli yağış olmaması ve bilinçsiz su kullanımı su seviyesini hızla düşürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda yaşanan kısa süreli yağışların doluluk oranlarına herhangi bir katkı sağlamadığı doluluk verilerinden anlaşıldı. Büyükçekmece Gölü’nün doluluk oranı yüzde 4’e düştü. Göle su sağlayan Çamaşırhane Deresi’nin de büyük bir kısmı kurudu. Gölün su seviyesi her geçen gün hızla azalmaya devam ediyor. Havadan çekilen görüntülerle kuraklık tehlikesi ortaya çıktı. Göle giden Çamaşır Deresi ile gölün kuzey kesimlerinin daha çok kuruduğu gözlendi.

İSKİ’nin verilerine göre Sazlıdere ve Kazandere Barajları’nda doluluk oranları yüzde 6’ya, Büyükçekmece 3,97 ve Papuçdere 3,51 barajlarında ise yüzde 4’e geriledi. Alibey ve Istrancalar Barajı’nda yüzde 22, Elmalı Barajı’nda yüzde 16, Terkos Barajı’nda ise yüzde 9,77 oranında azalma görüldü. Darlık Barajı yüzde 31,62 ile İstanbul’un en yüksek doluluk oranına sahip ikinci barajıdır. İstanbul’da doluluk oranının en yüksek olduğu baraj ise yüzde 43,55 ile Ömerli Barajı oldu.

gulsehir-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu