Haber

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, kadınlar için eşit toprak hakları çağrısında bulundu

Çiftçiler, Hindistan kontrolündeki Keşmir’in kışlık başkenti Jammu’nun eteklerinde buğday hasadı yapıyor, 30 Nisan 2022. (Fotoğraf: Str/Xinhua)

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Tüm hükümetleri, kadınların toprak mülkiyetinin önündeki yasal engelleri kaldırmaya ve onları politika oluşturma sürecine dahil etmeye ve kadınları ve kız çocuklarını en değerli kaynağımızı korumada üzerlerine düşeni yapmaları için desteklemeye çağırıyorum” dedi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, 16 Haziran (Xinhua) — BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü münasebetiyle kadınlara eşit toprak hakları çağrısında bulundu.

Guterres, Dünya Çölleşme ve Kuraklık Çabaları Günü münasebetiyle Cuma günü düzenlenen üst düzey bir etkinlik için daha önce kaydedilmiş bir mesajda, “Tüm hükümetleri kadınların toprak mülkiyetinin önündeki yasal engelleri kaldırmaya ve kadınları ve kadınları politika oluşturma sürecine dahil etmeye teşvik ediyoruz.” 17 Haziran’a denk geliyor. “Kızları en değerli kaynağımızı korumada üzerlerine düşeni yapmaya çağırıyorum” dedi.

Guterres, “Hayatta kalmak için toprağa bağlıyız. Ama ona çamur muamelesi yapıyoruz” dedi. iklim krizini tehdit ediyor ve derinleştiriyor” dedi.

BM lideri, bu durumun en çok kadınları ve kız çocuklarını etkilediğini belirterek, “Yetersiz beslenme, su kıtlığı ve kötü arazi kullanımından kaynaklanan zorunlu göçten orantısız bir şekilde kadınlar ve kız çocukları muzdarip. ülke kadınların ve kızların toprak sahibi olmasını engelliyor. Ancak kadınlar ve kız çocukları toprağa sahip olduklarında, sağlık, eğitim ve beslenmeye yatırım yaparak üretkenliği artırıyor, kuraklığa karşı direnç geliştiriyor ve toprağı restore edip koruyorlar.”

Guterres, “Eşit toprak hakları toprağı korur ve toplumsal cinsiyet eşitliğini destekler. Bu nedenle bu yılki Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü, ‘Kadınların Toprakları, Kadın Hakları’na odaklanıyor. Gelin birlikte, 2030’a kadar arazi bozulmasını durduralım.” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu