Ekonomi

Avrupa hisse senetleri Birleşik Krallık enflasyon endişeleriyle düştü

Avrupa hisse senetleri, İngiltere’den beklenenden yüksek gelen enflasyon rakamının yatırımcılar arasında tedirginliğe neden olmasıyla bugün düşüş yaşadı. Avrupa genelinde geniş bir hisse senedi yelpazesini kapsayan STOXX 600 endeksi, 0705 GMT itibariyle %0,3’lük bir düşüş yaşadı. İngiltere’deki FTSE 100 endeksi özellikle etkilenerek %0,6’lık bir düşüş kaydetti.

İngiltere’den gelen enflasyon verileri Nisan ayında %2,3’lük bir düşüşe işaret etti ve bu düşüş birçok kişinin beklediğinden daha az oldu. Bu sonuç, yatırımcıların önümüzdeki ay İngiltere Merkez Bankası’nın faiz indirimine gitmesi yönündeki beklentilerini azaltmalarına neden oldu.

Yatırımcılar ayrıca Federal Rezerv’in toplantı tutanaklarını ve yapay zeka sektörünün önde gelen oyuncularından Nvidia’nın üç aylık kazanç raporunu merakla bekliyor. Bu açıklamalar, piyasalardaki son yükseliş eğiliminin devam etme potansiyeline sahip olup olmadığı konusunda fikir verebileceği için merakla bekleniyor.

Bireysel hisse hareketlerinde, İsviçre’nin önde gelen hayat sigortacısı Swiss Life, şirketin 2024 ücret geliri için daha kısıtlı bir tahmin sunmasının ardından hisselerinin %1,8 oranında düştüğünü gördü.

Daha olumlu bir not olarak, İngiliz perakendeci Marks & Spencer %7’lik önemli bir hisse fiyatı artışı yaşadı. Bu artış, şirketin yeniden yapılandırma stratejisinin başarısının bir kanıtı olan hem gıda hem de giyim bölümlerindeki güçlü satışların etkisiyle yıllık kârında %58’lik bir artış bildirmesinin ardından geldi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu