Ekonomi

Asgari ücret enflasyona göre hesaplandı! İşte en yüksek tahmin…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre enflasyon aylık bazda yüzde 2,88 artarken yıllık bazda yüzde 84,39 oldu. Böylece 18 ay sonra yıllık bazda ilk kez düşüş kaydedilmiş oldu. Enflasyon rakamları emeklilerin, memurların ve asgari ücretlilerin maaşlarıyla yakından ilişkilidir. Peki enflasyona göre hesaplandığında asgari fiyat ne olacak?

ENFLASYON RAKAMLARINA GÖRE HESAPLAMA

Vergi Uzmanı Muhammed Bayram, enflasyon rakamlarının taban fiyat artışına yansımasını CNN Türk ekranlarında değerlendirdi. Bayram canlı yayında enflasyon rakamlarına göre hesaplamalar yaptı.

Bayram’ın açıklamaları şöyle:

“Baz etkisinden dolayı enflasyonda düşüş olduğunu görüyoruz. Asgari ücret tam olarak enflasyona göre belirlenmiyor. Reel ücret pazarlık masasının dışında. Ancak eskiye göre fiyat artışı olacağını duyuyoruz. Enflasyon, hükümetin ‘Enflasyon için işçimizi ezmeyeceğiz’ açıklamaları nedeniyle.

“EN AZ YÜZDE 32 FARK GÖRÜLÜYOR”

Son dönemde yüzde 30’luk bir artış oldu. Ancak o dönemde enflasyon yüzde 42 idi. Yani yüzde 12’lik minimum fiyatın almadığı bir fark var. Yine Kasım ayı enflasyonu yüzde 62 oldu. Önceki dönemde enflasyon yüzde 42 idi. Böylece almadığı 20 puanlık farkla asgari ücrette yüzde 32 fark var. Enflasyon geçen yılın Kasım ayına göre yüzde 84, Aralık ayına göre ise yüzde 62. Aralık ayını üs olarak almamız gerekiyor. Bu açıklamalara göre enflasyon farkını esas alırsak en az yüzde 32’lik bir fark var.

“8 BİN TL PSİKOLOJİK SINIR”

Yüzde 30’luk artış olursa 7 bin 150 TL, yüzde 40’lık artış olursa 7 bin 700 TL, yüzde 45’lik artışa göre ise 7 bin 975 TL civarında olacak. Burada Türk-İş Başkanı’nın bir açıklaması var, bu bizim kırmızı çizgimizdir. Ancak bu, Kasım ayı için bir açlık sınırıydı. Aralık ayının sonunun prestijiyle birlikte açlığın sonu da bu seviyeye yükselecek. Bu nedenle 8 bin lira civarını manevi sınır olarak görüyoruz. En yüksek varsayım 8 bin TL’lik minimum fiyat içindir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu