Haber

Anahtarlar Bağcılar’da Teslim Kiraz Evler

İBB iştiraki KİPTAŞ tarafından yapımı tamamlanan Bağcılar Kiraz Konutları projesinin anahtar teslim törenine İBB Genel Başkanı ve Millet İttifakı Başkan Yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu katıldı. İstanbul Yenileme modeliyle güçlü, sadık konutlara kavuşan hak sahiplerine anahtar teslimi yapan İmamoğlu, örnek bir modelle dönüşüm sağladıklarını söyledi.

Arıyı teslim eden İmamoğlu, örnek bir modelle dönüşüm gerçekleştirdiklerini söyledi. “O kadar doğru bir model ki şimdi hükümet kopyalayıp uyguluyor” diyen İmamoğlu, “Ancak vatandaşa fayda sağlayan bir kampanya modeli açıkladıklarını da söyleyemem. Resmen özensizliğe yönelik bir kampanya modeli.” Önerilen modelin kura tekniğini öngördüğüne işaret eden İmamoğlu, “Evin depreme dayanıklı olması yetmez. Kazanırsanız kazanırsınız. Eviniz çürükse kabul ederim. Başvurun olur ama kura çekilirsen. Çekilişe çıkmazsan yanarsın. Deprem olduysa yanardın. Bakın kentsel dönüşüm diye bir şey yok” dedi. söz konusu. 14 Mayıs’tan itibaren ‘İstanbul Yenileme’ modelinin hız kazanacağını kaydeden İmamoğlu, “Çünkü bunun önüne hiçbir engel bırakmayacağız. 14 Mayıs seçimlerinden sonra kentsel dönüşüm doğru ve sağlıklı bir modelle tüm Türkiye’ye yayılacaktır. İstanbul’da geliştirdiğimiz modeli ülke genelinde hayata geçireceğiz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) iştiraki olan KİPTAŞ, İstanbul Yenileme modeliyle üretmeye başladığı projelerin ilkini tamamladı. ‘300 Günde 300P Projesi’ hizmet maratonu kapsamındaki projelerden biri olan Kiptaş Bağcılar Kiraz Evler’in hak sahipleri evlerine kavuştu. Anahtar teslimi için düzenlenen törende hak sahipleri anahtarlarını İBB Başkanı ve Millet İttifakı Başkan Yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu’nun elinden aldı. Törene CHP Meclis Küme Başkan Yardımcısı Engin Altay, CHP Milletvekili Özgür Karabat, Küçükçemece Belediye Başkanı Kemal Çebi, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel katıldı.

DÖNÜŞÜM GENİŞLETİLECEK

Kentsel dönüşümün zamana karşı bir yarış olduğuna işaret eden İmamoğlu, depremde kaydedilen canlardan dolayı sancıların yaşandığını hatırlattı. Tamamlanmış bir kentsel dönüşümün, şehirlerin ayakta kalabilmesi ve ayakta kalabilmesi için değerli bir çaba olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Hayal projesi demek, yüz binlerce insanımızın yaşaması demektir. Burada 253 konut var. Türkiye ortalama aile yapısına baktığınız zaman aslında 1000’e yakın insanın hayatını kurtarıyoruz. Tam olarak buna denir. Kentsel dönüşüm anlayışımız gerçekten hayat kurtarıcı bir konu gibi ele alınan bir konu. Dönüşüm sürecinin herhangi bir aşamasında. Kira ve faizi hesap olarak önümüze koymadık. 2021 yılında hizmete sunduğumuz İstanbul Yenileme platformu, doğru ve kolay kentsel dönüşüm için örnek bir organizasyondur. 14 Mayıs’tan sonra bu düzenleme İstanbul’da daha da hızlanacak ve güçlenecektir. Çünkü önünüze hiçbir engel bırakmayacağız. 14 Mayıs seçimlerinden sonra kentsel dönüşüm doğru ve sağlıklı bir modelle tüm Türkiye’ye yayılacaktır. İstanbul’da geliştirdiğimiz modeli ülke genelinde hayata geçireceğiz” dedi.

VATANDAŞ İÇİN BİR KAMPANYA DEĞİLDİR

“O kadar doğru bir model ki, şimdi iktidar kopyalayıp uyguluyor” diyen İmamoğlu, şöyle devam etti:

“Bu kötü bir şey değil. Hatta devletin kopyalayıp uyguladığı bu modeli ilk yaptığımızda, İstanbul Yenileme sistemini kurdunuz diye bizi siteye çekmeye çalıştıklarında, ‘Gelin siz de uygulayın’ dedik. Biraz geç oldu ama en azından akılları başlarına geldi. Yeter ki doğrular kopyalansın ve hatasız uygulansın. Hiç değerli değil. Bir vatandaşımızın bile hayatını kurtarmaya yeter. Ama şunu söyleyeyim, vatandaşa fayda sağlayan bir kampanya modeli açıkladıklarını söyleyemem. Özensiz bir seçim için doğru bir kampanya modeli.”

SEÇİM ÖNCESİ PROPAGANDASI, PROJE DEĞİL

Açıklanan ‘Kentsel Dönüşümde Yarımız’ kampanyasıyla seçim öncesi hızla bir model ortaya konulduğunu kaydeden İmamoğlu, “Yüzyılın dönüşümünü biz başlattık diyenlerin ikiyüzlülüğünü size anlatacağım. İnsanlar evlerini yıkmadan sağlam evlere taşınsınlar diye bu proje yapılıyorsa bu zamana kadar vatandaşa başvurmazsanız hakkınızı kaybedersiniz deniliyor mu? Birkaç ay içinde. Akıllı bir iş mi? Yani bir kampanya yapıyorsunuz ve diyorsunuz ki; aman ha şimdiye kadar uygula. Aksi takdirde hakkınızı kaybedersiniz. Görevin nedir? Seçim öncesi propaganda Çok alıp İstanbul’da ya da Türkiye’de kaç ev engelli, kaç ev yıkılmak üzere açıklarsanız çok teşekkür ederim kafamda yeri var. Hayır, bu tarihe kadar başvurun. Bu kampanya bir seçim kampanyasıdır, kentsel dönüşüm kampanyası değildir. Kentsel dönüşü varsa ve tedavisi varsa. Bu uygulamayı neden süre ile sınırlandırıyorsunuz? Bunu halka açıklayın” dedi.

EĞER ÇOK İZLEMEZSENİZ

Hükümet tarafından başlatılan projeye yoğun başvuru olması halinde kura çekileceğinin açıklandığının açıklandığını aktaran Erdoğan, eleştirilerine şu şekilde devam etti:

“Yani hangisini seçerseniz seçin, bu bir kentsel dönüşüm kampanyası değil, bu bir seçim kampanyası. Evin depreme dayanıklı olması yeterli değildir. Ve eğer kazanırsan, yapacaksın. Toplu konut inşa ediyorsunuz, düşük gelirli insanlar için toplu konut sağlıyorsunuz. Bol bol açarsan anlarım. Ama şimdi Bağcılar’da binalar var. Oturduğunuz yer çürümüşse, başvurunuzu kabul edeceğim, ancak yalnızca kura çekerseniz. Çekilişe çıkamazsan, tükenirsin. Bir beyin sarsıntısı olursa, yanarsınız. Bakın böyle bir kentsel dönüşüm mümkün değil. Bu bir dönüşüm projesi veya kampanyası değildir. Seçim kazandıran kampanya. Ancak milletimiz bu kibire, bu yüzsüzlüğe, bu millete yapılan hakaretlere asla aldanmayacaktır. Karşı cevap verecektir. Bu cins neden hoş olmayan yollara başvuruyor? Çünkü muhtemelen seçimden önce oy getirecek. Hiçbir hazırlık yapmadan başladıkları bu kampanyadan birkaç kişiyi kandırabileceğimizi ortaya koyuyorlar. Devam edip etmeyeceklerini bile bilmiyorlar. Aslında seçimi kazanma umutları yok. Sanki bu halde milleti kandırabilir miyiz diye bir yol arıyorlar.”

DÖNÜŞÜM MOBİLİNİ TÜM TÜRKİYE’DE HAYATA GEÇİRECEĞİZ

“Vatandaşlarımızı aydınlatmak zorundayız” diyen İmamoğlu, “Seçimler insanların hayatıyla oynanamaz. 15 Mayıs itibariyle bakın size söz veriyoruz; 30’luların konut ve işyerlerinin tadilatı için büyük bir seferberlik başlatacağız. Risk altındaki herkes, herhangi bir sınırlama olmaksızın, herhangi bir süre için. Sadece İstanbul’da değil, tüm Türkiye’de lanse edeceğiz. Onların yaptığını yapmayacağız. Biz devletiz, belediyeyiz, özel sektörüz, üniversiteyiz, Bu ülkenin vatandaşı; Bu belediye bu partiden, bu belediye bu partiden demeden el ele çalışacağız, söz veriyorum, el ele çalışacağız.

“DÖNÜŞÜME ÇÖZÜM ARADILAR ÇOK UZUN ZAMANDIR”

Anahtar teslimi Bağcılar Kiraz Konutlar projesini örnek gösteren İmamoğlu, “Bu, bizim bu işi çok iyi bildiğimizin ve doğru yaptığımızın açık bir göstergesidir” dedi. Kentsel dönüşümden geçen eski dairelerin 1992 yılında üretildiği bilgisini paylaşan İmamoğlu, süreçle ilgili şunları söyledi:

“Eski site 2017’de riskli yapı ilan edildi. Site sakinleri çok uzun süre dönüşüme çare aradı. Dayanıksız bloklarda endişe içinde yaşadılar. Sonunda 2020’de yine üçte ikilik bir çoğunluk ile teşvikimizi aldılar. KİPTAŞ’a başvurdular. KİPTAŞ örnek proje üzerinde çalışmaya başladı. Mimari projesi de sakinleriyle paylaşılarak beğenilerine sunuldu. 2021 yılında buranın yıkımına başladık. Buranın yıkımına başladığımızda sekiz blok olduğu için üç günde yıkılması planlanmıştı. Ama tam sekiz saat içinde yok edildi. Çok kötü durumda olan bir binaydı.”

“Havaya Bakarak İş Yapamazsınız”

TOKİ’nin Tuzla’da 3,5 yılda 508 konutun temelini attığını belirten İmamoğlu, “Hava durumuna bakarak iş yapmayacaksınız. Vatandaşla konuştuğunuz her işi zamanında teslim edeceksiniz. Teşekkürler KIPTAŞ. Bizi hayal kırıklığına uğratmadılar. Gerçek bir iş bilmek ile cehalet arasındaki farkı görebilirsiniz. TOKİ’nin yanında KİPTAŞ olarak bir projeye daha başladık ve yaklaşık bir buçuk yılda bitirdik. Yüzbinlerce konut yapacağım diye vatandaşı kandıran akıllara prim vermeyin. Hiç konut üretmeyi başaramadılar ama ya bahane üretmeyi ya da bir avuç insanı sevindirmeyi başardılar. Bağcılar buraya geliyor, Kiraz Evleri Dönüşüm Projesi’ni inceliyor, nasıl yapılması gerektiğine bakıyor.” Son üç yıldaki maliyet farkının vatandaşa yansımadığını paylaşan İmamoğlu, “Yaptığımız finansman modelinde ve anlaşmada vatandaşımızın ek cebinden tek kuruş çıkmadı. Bunu herkesin iyi bilmesi gerekir. Bizler işini hakkıyla bilen ve görevine sahip çıkan insanlarız. Şu anda oluşan ittifak sürecinde bir seçimin içindeyiz. Her zamanki gibi bana ek bir görev verildi. Başkan Vekili. İstanbul tecrübesiyle ülkemizin her şehrine ve her noktasına; Ulaşımdan şehir planlamasına, çevreden deprem güvenliğine, kentsel dönüşüm modellerinden birçok altyapı çalışmasına katkımla ilgili bir sürecin içinde olmak görevim ilan edildi. Bu görevi bize veren ve Türkiye’yi el birliği ile ayağa kaldıracağımız 13. Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum.”

VATANDAŞLAR OLARAK DİYORUM EKREM İMAMOĞLU

Nitelikli, işini bilen insanlarla ülkeyi yöneteceklerini vurgulayan İmamoğlu, “Huzurlu, sağlam ve inançlı şehirler yaratmak için gece gündüz çalışacağız. Yeni ve mutlu bir hayata adım atmak istiyorsanız, lütfen 14 Mayıs’ta seçime gidin. Seçimde vicdanınız ve adaletinizle oy kullanmanızı istiyoruz. Türkiye insanların bölündüğü, bölündüğü yer değil; Bir avuç insanın değil, 86 milyon insanın bu ülkenin nimetlerini eşit ve ortaklaşa paylaştığı bir tarafa evrilmesini istiyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu veya yeni dönemin Başkan Yardımcısı Ekrem İmamoğlu olarak değil, bir vatandaş olarak Ekrem İmamoğlu olarak konuşuyorum. Çocuklarımın, bu ülkenin çocuklarının herhangi bir grubun seçkin çocuklarından ayrımcılığa uğrayan çocuklar olarak büyümesini istemediğiniz bir ülkede var olmalarını istiyorum. Burada yaşayacak iki yüz elli üç ailenin çocukları Türkiye’deki diğer çocuklarla eşit yaşam koşullarına sahip olsunlar diye bunu istiyorum. Bağcılar Kiraz Evler hayırlı olsun, İstanbul’un her köşesinde ve Türkiye’nin her köşesinde bu kentsel dönüşümü en etkin şekilde sürdüreceğiz.”

KURT: AFET ÖNCESİ İNSANLARI EVLERİNE DÖNDÜRDÜK

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, İstanbul’un Yenileniyor’un Türkiye’nin güçlü şehirler olma yolundaki ilk somut uygulaması olduğunun altını çizdi. Kurt, “Bugün yaklaşık 800 kişinin yaşadığı kent sitesinde olası bir afet öncesi insanlarımızı yeni evlerine tahliye edebildiğimiz için çok şanslı ve mutluyuz. Hızlı bir süreç yönettik. 523 konuttan oluşan projemizde kısmi teslimlere başlıyoruz. Çok yakın zamanda bölgeye hitap edecek ve hizmet verecek anaokulumuzu da hayata geçireceğiz” dedi.

Evinin anahtarını İmamoğlu’ndan alan hak sahiplerinden Hatice Döğer, duygularını şöyle dile getirdi: “Bugüne bayram diyorum. Çok emek verildi ama çok şükür boşa çıkmadı” dedi.

DEPREM DAYANIKLI YENİ KONUTLARIN ÜRETİMİ TAMAMLANDI

253 konuttan oluşan Bağcılar Kiraz Meskenler dönüşüm projesinin temeli Haziran 2021’de atıldı. Proje, İstanbul Yenileme modeli kapsamındaki ilk anahtar teslim uygulama oldu.

Kapalı site olarak tasarlanan ve 4 bloktan oluşan projede; 253 daire ve 1 kreş bulunmaktadır. Blokların ortasındaki kare; çocuk oyun alanları, spor ve oturma alanları, süs havuzu gibi peyzaj unsurları ile donatıldı. Sosyal tesisin de bulunduğu site içerisinde kapalı otopark da bulunmaktadır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu