Haber

Afet İşleri Müdürlüğü Antalya Muratpaşa’da kuruldu

ANTALYA (İGFA) –Türkiye’yi sarsan depremin ardından 520 bini aşkın nüfusa sahip kamu kurum ve kuruluşları, hastaneler ve alışveriş merkezlerinin bulunduğu kent yaşamının merkezi Muratpaşa’da belediye, depreme karşı güçlü bir kent yaratmak için yeni adımlar atıyor. depremler.

İlk olarak ilçede yapılacak tüm yeni binalarda perde betonu zorunlu hale getiren Murtpaşa Belediyesi, kısa adı MAG olan Mahalle Afet Gönüllüsü programını başlattı. Her mahallede afete istekli küme oluşturmayı hedefleyen programda teorik eğitimler tamamlandı. Mayıs ayında gönüllülere ilk müdahale, afet farkındalığı, afet anatomisi, gönüllülük, ilk yardım, arama kurtarma gibi konularda eğitimler verildi.

Eğitimler, Kahramanmaraş merkezli depremlerde enkaz altından 40 kişiyi kurtaran GEA Arama Kurtarma tarafından verildi. Gönüllüler, enkazda yapılacak uygulamalı eğitimin ardından sertifikalarını alacak. Ayrıca afet veya acil durumlarda arama kurtarma köpeği ve haberleşmenin kesintiye uğramaması için MAG programı kapsamında telsiz haberleşme eğitimleri de yakında başlayacak.

Muratpaşa Belediyesi tüm bu çalışmalar için Afet İşleri Müdürlüğü’nü kurdu.

Karar belediye meclisinde alınırken, Belediye Başkanı Ümit Uysal da Muratpaşa’da olası bir afet durumunda temel ihtiyaç ve lojistiğin sağlanmasına yönelik müdahale planı oluşturacaklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu