Ekonomi

ABD telekom endüstrisi FCC’nin ağ tarafsızlığını yeniden canlandırmasına direniyor

ABD telekom sektörü, Federal İletişim Komisyonu’nun (FCC) 2017 yılında Başkan Donald Trump yönetimi sırasında iptal edilen ağ tarafsızlığı kurallarını geri getirme planına karşı çıkıyor. Bu kurallar, internet servis sağlayıcılarının internet trafiğini engellemesini, yavaşlatmasını ya da öncelik vermesini engelliyor ve ücretli hızlı şeritlerin oluşturulmasına izin vermiyor.

CEO Jonathan Spalter tarafından yönetilen ve NYSE:T, NYSE:VZ ve SpaceX gibi üyeleri temsil eden USTelecom, FCC’nin hamlesini “verimsiz, gereksiz ve tüketici karşıtı bir düzenleyici dikkat dağıtıcı” olarak eleştirdi. Grup, planın tüketicileri olumsuz etkileyebileceği konusunda uyarıyor.

Ayrıca, NASDAQ:CMCSA gibi büyük internet sağlayıcılarını temsil eden NCTA – İnternet ve Televizyon Birliği, FCC’nin teklifinin güvenilir genişbantı kırsal ve yetersiz hizmet alan topluluklara genişletme çabalarına zarar verebileceği yönündeki endişelerini dile getirdi ve uzun süreli yasal savaşlar ve belirsizlik öngördü.

FCC, geniş bant internet üzerinde yeni bir düzenleyici kontrol sağlamak amacıyla 25 Nisan’da ağ tarafsızlığı kurallarının eski haline getirilmesini oylamaya hazırlanıyor. Eski haline getirme çabası Demokrat Başkan Joe Biden’ın öncelikleriyle de örtüşüyor. FCC Başkanı Jessica Rosenworcel Salı günü komisyonun niyetini doğruladı.

Telekom şirketlerinin muhalefetinin aksine, üyeleri arasında NASDAQ:AMZN, NASDAQ:AAPL, NASDAQ:GOOGL ve NASDAQ:META’nın da bulunduğu Bilgisayar ve İletişim Endüstrisi Birliği ağ tarafsızlığının geri getirilmesini destekledi. Dernek, bu kuralların internete açık erişimi sürdürmek için gerekli olduğunu savunuyor.

Tartışma, Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz’un Çarşamba günü ağ tarafsızlığının daha yüksek fiyatlara yol açacağını, inovasyonu engelleyeceğini ve geniş bant dağıtımını engelleyerek yalnızca FCC’nin internet üzerindeki kontrolüne fayda sağlayacağını iddia ederek muhalefetini dile getirdiği siyasi arenaya da uzanıyor.

Öte yandan Demokrat Senatör Ed Markey, ağ tarafsızlığının önemini savunarak, özgür ve açık bir internetin korunmasındaki ve FCC’nin geniş bant hizmetleri üzerindeki yetkisinin sağlanmasındaki rolünü vurguladı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu