Ekonomi

ABD enflasyon verileri açıklandı

ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre ülkede enflasyon ekim ayında yıllık bazda yüzde 3,2 oranında arttı.

Eylül ayında yıllık artış yüzde 3,7 olurken, piyasanın Ekim ayı yıllık artış beklentisi ise yüzde 3,3 oldu. Öte yandan Ekim ayında tüketici fiyatları aylık bazda değişiklik göstermedi. Piyasanın aylık artış beklentisi ise yüzde 0,1 oldu.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararlarında sıklıkla dile getirdiği çekirdek TÜFE aylık ve yıllık bazda sırasıyla yüzde 0,2 ve yüzde 4 arttı. Bilgi beklentisi ise aylık yüzde 0,3, yıllık ise yüzde 4,1 oldu.

Böylece enflasyon verileri tüm kalemlerde varsayımların altında gerçekleşti.

New York Fed’in Ekim ayı Tüketici Beklenti Anketi de tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentilerinin düştüğünü gösterdi. Buna göre, yaklaşık 1.300 hanenin katılımıyla gerçekleştirilen anketin sonuçlarına göre, gelecek 12 ayı kapsayan kısa vadeli ortalama enflasyon beklentisinin Ekim ayında 0,1 puan azalarak yüzde 3,6’ya gerilediği görüldü.

Gelecek 3 yıllık döneme ilişkin ortalama enflasyon beklentisi değişmeyerek yüzde 3 seviyesinde kalırken, 5 yıllık döneme ilişkin ortalama enflasyon beklentisi 0,1 puan azalarak yüzde 2,7’ye geriledi.

Beklentilerin altında gelen ABD enflasyon verisinin ardından ilk tepki olarak altının onsu 1946 dolardan 1956 dolara yükseldi. (EKONOMİK HİZMET)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu