Haber

AB ve Taşkent Devlet Ziraat Üniversitesi Bahçe Bitkileri alanında ortak protokol imzaladı

Ege Üniversitesi, uluslararasılaşma hedefi doğrultusunda yurt dışındaki üniversitelerle işbirliklerini artırarak sürdürmektedir. Özellikle Türk Cumhuriyetleri ile yakın ilişkiler kuran Ege Üniversitesi, çift diploma programlarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Yükseköğretiminde bir ilk olan Çift Diploma Programını Azerbaycan Devlet Ziraat Üniversitesi iş birliği ile başarıyla yürüten Ege Üniversitesi, şimdi de programı Özbekistan Taşkent Devlet Ziraat Üniversitesi ile yürütüyor.

Özbekistan Taşkent Devlet Ziraat Üniversitesi ile Ege Üniversitesi arasında Bahçe Bitkileri alanında “Uluslararası Çift Diploma Lisans Eğitim ve Öğretim Programının Kurulmasına İlişkin Protokol” imzalandı. Online gerçekleştirilen protokol imza törenine AB Rektörü Prof. Necdet Budak, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Ersan ve Prof. Dr. Banu Yücel ile Özbekistan Taşkent Devlet Ziraat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Islamov Sohib Yaxshibekovich katıldı.

Protokol hakkında bilgi veren Rektör Prof. . Bu protokol, Özbekistan ile lisans düzeyinde yapılan ilk çift diploma anlaşmasıdır. Protokolümüz ile öğrencilere kaliteli eğitim sunarak rekabeti ve uluslararası iş gücünü artırmayı hedefliyoruz. Her yıl 30 Özbek öğrenci programa dahil olacak ve tüm bölümlerinde tam akreditasyona sahip Ziraat Fakültemizde ilk yıl, ikinci, üçüncü ve dördüncü yıllarında Özbekistan’da eğitim göreceklerdir. Özbek öğrenciler de Türkçe eğitim alacak. Çift diploma programı, üniversitemiz Bahçe Bitkileri Bölümü ile eş zamanlı ve eşit ücret karşılığında yürütülecektir. Mezunlar her iki kurumdan da diploma sahibi olarak ‘Ziraat Mühendisi’ ünvanını alacaklardır. Bunun dışında Ar-Ge çalışmalarının oluşturulması, araştırma-inceleme ve uygulamaya yönelik faaliyetlerin yürütülmesi gibi konularda da iki eğitim kurumu iş birliği yapacak. Ege Üniversitesi’nin dünyaya açılımı hızla devam ediyor. Protokolün hem ülkeler hem de üniversiteler için hayırlı olmasını diliyorum. Temelleri için YÖK Liderimiz Prof. Dr. Erol Özvar’a teşekkür ediyorum” dedi.

Özbekistan Taşkent Devlet Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Islamov Sohib Yaxshibekovich, “Bu protokolü yaptığımız için mutluyuz. Bu proje, Özbekistan ve Türkiye arasındaki birçok işbirliğinin başlangıcı olacaktır. Ege Üniversitesi ve diğer bölümlerle birlikte birçok yeni projeye imza atmayı hedefliyoruz. Protokolün hayırlı olmasını diliyorum. Özbekistan’a bekliyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

kiziltepe-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu